صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

همایش حقوق سلامت زنان برگزار شد/توجه به تمامی ابعاد سلامت زنان امری ضروری است

همزمان با هفته ملی سلامت بانوان ایران، همایش حقوق سلامت زنان 29 مهرماه در دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با حضور جمعی از مسئولان، بانوان شاغل دردانشگاه و کارکنان شرکت شهرسالم معاونت درمان شهرداری تهران برگزار شد. 
دکتر محمودعباسی رییس مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در این نشست در خصوص حقوق سلامت زنان و جایگاه آن در اسناد بین المللی مطالبی را عنوان کرد و گفت: با توجه به اهمیت دسترسی زنان به حقوق سلامت و پرهیز از نقص آن سازمانهای داخلی و مجامع بین المللی سازوکارهایی را برای این مهم طراحی کرده اند چرا که در بیشتر حوزه ها قوانین می توانند بعنوان عواملی بازدارنده تلقی شوند.
وی ضمن تاکید بر لزوم انجام فعالیتهای فرهنگی در راستای آگاهی بخشی آحاد جامعه در خصوص تامین حقوق سلامت زنان، این مهم را ضامن سلامت خانواده دانست و توجه بیش از پیش متولیان و فعالان حوزه حقوق بانوان خواستار شد.
دکتر عباسی در ادامه توضیحاتی در خصوص منشور حقوق شهروندی و اهمیت سلامت زنان ارائه داد و گفت: زنان، نیمی از جمعیت جهان را تشکیل می دهند و سلامت ایشان بعنوان یکی از ازکان مهم و زیربنایی خانواده امری مهم و ضروری است.
رییس مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت اجرای برنامه هرازه سوم سازمان ملل خاطرنشان کرد: سه هدف؛ منع تبعیض، مبارزه با فقر و پیشگیری از شیوع بیماری HIV بعنوان مهمترین اهداف این سازمان مورد توجه قرار دارد که این سازمان برای دسترسی به این مهم فعالیت می کند.
به گفته دکتر عباسی دسترسی به اهداف متعالی سازمان حقوق بشر ضمن ایجاد همفکری و همکاریهای بین المللی و در سایه آزادی، برادری و برابری محقق خواهد شد.
وی توجه به تمامی ابعاد سلامت زنان را امری مهم و ضروری دانست و تامین ابعاد مختلف سلامت جسمی، روحی و معنوی زنان  را بعنوان یکی از مهمترین الویت ها خواستار شد. 
پرهیز از خشونت علیه کودکان ضمن انجام فعالیتهای فرهنگی و ایجاد قوانین و سازوکارهای مناسب این حوزه بخش دیگری از سخنان رییس مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی را به خود اختصاص داد. وی گفت:  کودکان کار با مشکلات عدیده ای روبرو هستند، باید زمینه ای ایجاد شود تا کودکان ضمن ایجاد سازوکارهایی از خدمات بهداشتی و درمانی بهرمند شوند و در مدار خانواده مبتنی بر اخلاق رشد یابند.
در ادامه این همایش دکتر سمیه اسماعیلی مشاور رییس دانشگاه در امور زنان و خانواده نیز با اشاره به این موضوع که برگزاری این همایش نقطه شروعی است برای آگاهی از مباحث مختلف در حوزه های سلامت خانواده اظهار امیدواری کرد که این فعالیت بصورت مداوم و مستمر در طول سال نیز ادامه داشته باشد و درسالهای آتی این همایش به شکل منسجم تر برگزار شود.
  دکتر سمیه اسماعیلی در ادامه با بیان محورهای این همایش نظیر؛ حقوق سلامت زنان در قوانین و مقررات داخلی، تامین حقوق سلامت زنان و جایگاه آن در اسناد بین المللی تضمین سلامت خانواده در پرتو آموزه های حقوق اسلامی اشاره کردو توضیحاتی در خصوص آن ارائه داد.
در بخش دیگری از این نشست دکتر حسن فدایی عضو هیات علمی دانشگاه آزاد در خصوص  تضمین سلامت خانواده در پرتو آموزه های حقوق اسلامی مواردی را مطرح کرد.
گفتنی است این همایش به همت مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی و انجمن علمی حقوق پزشکی ایران و با همکاری مرکز امور زنان و خانواده دانشکده و دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی برگزار شد. 
 


١٤:٢٧ - يکشنبه ٢٩ مهر ١٣٩٧    /    عدد : ٦٩١٦٢    /    تعداد نمایش : ٢١٥