صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

«مراقبت‌ تسکینی» چیست و چرا بدان نیاز داریم؟

مراقبت تسکینی نوعی مراقبت است که برای بیماران دچار بیماری های تهدید کننده حیات و خانواده هایشان ارائه می شود و به تازگی نسخه فارسی اینفوگرافی طب تسکینی بر روی سایت رسمی سازمان بهداشت جهانی قرار گرفت.

مراقبت تسکینی نوعی مراقبت است که برای بیماران دچار بیماری های تهدید کننده حیات و خانواده هایشان ارائه می شود. این مراقبت میتواند در منزل، مراکز خدمات سلامت، بیمارستان ها و آسایشگاه ها ارائه شود. مراقبت تسکینی باعث بهبود کیفیت حیات می شود و میتواند توسط گروه های مختلف حرفه مندان سلامت و داوطلبان صورت بگیرد.

همچنین این اینفوگرافی اعلام میدارد که از 40 میلیون بیماری که سالانه به مراقبت تسکینی نیاز پیدا میکنند 39 درصد مبتلا به بیماری های قلبی عروقی، 34 درصد سرطان ، 10 درصد بیماری مزمن ریوی، 5 درصد ایدز و همچنین 5 درصد مبتلا به دیابت هستند.

ضمنا این گزارش اذعان می کند که تقریبا 86 درصد کسانی که به مراقبت های تسکینی نیاز دارند آن را دریافت نمی کنند و 83 درصد جمعیت دنیا نیز به خدمات تسکین درد دسترسی ندارند.

مراقبتهای تسکینی، به عنوان یکی از اولویت‌های سازمان جهانی بهداشت، در سال‌های اخیر در کشورهای مختلف مورد توجه ویژه قرار گرفته است. در حقیقت، مراقبت‌ تسکینی مجموعه ای از خدمات است که شامل مراقبت های حمایتی درمانی پیشرفته، مراقبت های روحی روانی، خدمات مددکاری اجتماعی، مراقبت‌های معنوی، خدمات توانبخشی، و خدمات طب مکمل و جایگزین می‌شود. مراقبت‌های تسکینی در بیماری‌های مزمن، صعب العلاج و تهدید کننده حیات، رویکردی برای بهبود کیفیت زندگی بیماران و خانواده هایشان می‌باشد.

سازمان جهانی بهداشت قوانین بیش از حد سختگیرانه برای استفاده از مسکن های اپیوئیدی ، عدم وجود مهارت و توانمندی های لازم در کارکنان حوزه سلامت، موانع فرهنگی و باور ها در مورد درد و مرگ و همچنین ضعف آگاهی عموم جامعه در مورد اثربخشی طب تسکینی را از اصلی ترین موانع طب تسکینی در دنیا می داند.

به اذعان سازمان بهداشت جهانی اقداماتی که کشور ها میتوانند به جهت بهبود دسترسی به مراقبت های طب تسکینی انجام دهند شامل ادغام مراقبت تسکینی در سیاست های ملی سلامت و اصلاح قوانین و فرآیند ها جهت بهبود دسترسی به مسکن های اپیوئیدی، قراردادن مراقبت تسکینی در برنامه تربیت کارکنان سلامت و فراهم آوردن خدمات مراقبت های تسکینی می باشد.

گفتنی است، طرح تدوین راهنمای اخلاقی کشوری در موضوع مراقبت‌های تسکینی در سال 1396 با حمایت مالی دفتر سازمان جهانی بهداشت در ایران به انجام رسید.

انتهای پیام/


١٨:٠٥ - چهارشنبه ١٧ مرداد ١٣٩٧    /    عدد : ٦٥٦٣٣    /    تعداد نمایش : ٣٥٢