صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

صفر تا صد انتخاب رشته کنکور ٩٧/ چگونه به خانواده علوم پزشکی شهید بهشتی بپیوندیم؟

هر ساله داوطلبان زیادی بعد از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری 97 و منتشر شدن کارنامه اولیه ، به دنبال بهترین انتخاب ها بر اساس رتبه و تراز قبولی خود هستند . کلیه داوطلبانی که موفق به ثبت نام کنکور سراسری 97 شدند ، بعد از دریافت کارت ورود به جلسه و حضور در جلسه آزمون ، بر اساس توضیحات کارنامه کنکور سراسری با توجه به اینکه در کدام دوره مجاز شده اند ، می توانند پس از مطالعه و انتخاب 150 رشته مورد علاقه خود از دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 97 ، فرم انتخاب رشته را تکمیل نمایند .

مشاوره انتخاب رشته بسیار حساس و در اینده دانش اموزان تعیین کننده است. بر همین اساس در  بسته خبری "رایگان انتخاب رشته کنید" می توانید روزانه اطلاعاتی مانند دانشکده های مختلف دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، پرکاربردترین رشته های دانشگاهی همچنین آلبوم تصاویر از بخش های مختلف دانشگاه و نخبه های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی را مشاهده کنید و بطور کلی بسته خبری "رایگان انتخاب رشته کنید" می تواند در نقش یک همراه مجازی  انتخاب رشته را  بسیار راحت کند. 

 در ادامه می توانید با مجموعه آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به عنوان بهترین دانشگاه علوم پزشکی کشور آشنا شوید.

در ابتدا شما را دعوت می کنیم تا با دیدین تصاویر زیر، از نزدیک با ساختار و نماهای مختلف دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی آشنا شوید.

http://sbmu.ac.ir/index.jsp?siteid=518&fkeyid=&siteid=518&fkeyid=&siteid=518&pageid=43833&piccatsid=1421

معرفی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

 دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی-درمانی شهید بهشتی یکی از دانشگاه‌های دولتی ایران و تحت پوشش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در استان تهران است و هسته اولیه این دانشگاه با نام دانشکده پزشکی دانشگاه ملی ایران  به عنوان اولین دانشکده پزشکی خصوصی در سال ۱۳۳۸ و با پذیرش دانشجو در رشته پزشکی ایجاد شد.

دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، از لحاظ آموزشی رتبه اول را در میان دانشکده‌های پزشکی سراسر کشور بدست آورده‌است.


در حال حاضر این دانشگاه بعنوان یکی از برترین دانشگاه های علوم پزشکی کشور در زمینه‌های آموزشی، پژوهشی، بهداشتی و درمانی فعالیت می کند و با در اختیار داشتن 1400 نیروی انسانی توانمند در حوزه سلامت خدمت رسانی می کند.


این گستردگی علمی و تخصصی برگرفته از اساتید خوش نام و چهره های ماندگار کشور در حوزه سلامت، پشتوانه ۱۹ مرکز درمانی تخصصی و فوق تخصصی در استان تهران شده است که در کنار شبکه های بهداشتی و درمانی، وظیفه ارائه خدمات سلامت به بیش از ۵۳درصد کلانشهر و استان تهران را برعهده دارد که از جمله این مراکز درمانی می توان به  مرکز پزشکی، آموزشی و درمانی اختر، امام حسین(ع)، آیت الله طالقانی، پانزده خرداد، شهدای تجریش، شهید لبافی نژاد، شهید مدرس، طرفه، شهدای گمنام، کودکان مفید، لقمان حکیم، مسیح دانشوری و مهدیه اشاره کرد.

مقاطع تحصیلی دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی جزو دانشگاه‌های علوم پزشکی برتر کشور محسوب شده و رقابت قابل توجهی برای ورود به رشته‌های مختلف آن د ر مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا،دکترای حرفه ای، تخصصی و و فوق تخصصی در دوره‌های روزانه و شبانه وجود دارد و  و در حال حاضر بیش از 1401 عضو هیات علمی دارد.

در ادامه می توانید با دانشکده های دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی بیشتر آشنا شوید.

دانشکده پزشکی:

http://msp.sbmu.ac.ir/

آموزش علوم پزشکی:

http://sme.sbmu.ac.ir/

بهداشت:

http://ph.sbmu.ac.ir/

پرستاری و مامائی:

http://nm.sbmu.ac.ir/

پیراپزشکی:

http://pms.sbmu.ac.ir/

داروسازی:

http://pharmacy.sbmu.ac.ir/

دندانپزشکی:

http://dentistry.sbmu.ac.ir/

سلامت، ایمنی و محیط زیست:

http://hse.sbmu.ac.ir/

طب سنتی:

http://traditional.sbmu.ac.ir/

علوم تغذیه و صنایع غذایی:

http://nutrition.sbmu.ac.ir/

علوم توانبخشی:

http://rehab.sbmu.ac.ir/

فناوری های نوین پزشکی:

http://atm.sbmu.ac.ir/

مجتمع آموزش عالی سلامت ورامین:

http://vhec.sbmu.ac.ir/

همه متقاضیان و علاقه مندان تحصیل در خانواده بزرگ علوم پزشکی شهید بهشتی که در داخل کشور تحصیلات پیش دانشگاهی و یا مقاطع دانشگاهی خود را گذرانده اند می توانند طق آئین نامه های اموزشی مصوب کشور و از طریق اطلاعیه های سراسری سازمان سنجش و آموزش کشور وارد دوره های آموزشی در مقاطع مختلف تحصیلی از کاردانی تا دکترای فوق تخصصی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی شوند.

علاوه بر این بر اساس تصمیمات حمایتی وزارت بهداشت، دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در کشورهای خارجی نیز می توانند در یک فوصت بی نظیر برای ادامه تحصیل از شرایط و امکانات ویژه آموزش پزکش در کشور استفاده نمایند. این دسته از متقاضیان نیز می توانند با مراجعه به لینک زیر از جدیدترین شرایط انتقال و ادامه تحصیل در کشور با خبر شوند.

http://edd.behdasht.gov.ir/index.aspx?siteid=۱۷۸&fkeyid=&siteid=۱۱۳&fkeyid=&siteid=۵۱۸&fkeyid=&siteid=518&pageid=۱۱۱۹۵

منتظر شما در بهترین دانشگاه علوم پزشکی کشور هستیم...

دنیا مالِ تو میشود
اگر هدف داشته باشی
همه چیز به کامت خواهد شد
اگر تو بخواهی!
پس همین حالا مسیر خودت را انتخاب کن…


معرفی کامل رشته داروسازی:


در علم‌ پزشکي‌ براي‌ مداواي‌ يک‌ بيمار، روش‌هاي‌ متعددي‌ از جمله‌ دارو درماني‌، جراحي‌ و روان‌ درماني‌ وجود دارد که‌ در اين‌ ميان‌ دارو درماني‌ به‌ عنوان‌ متداول‌ترين‌ شيوه‌ در تمام‌ دنيا شايع‌ است و رشته‌ داروسازي‌، رشته‌اي‌ است‌ که‌ در همين‌ زمينه‌ با بيماران‌ و مردم‌ مرتبط‌ مي‌گردد. همچنين‌ يک‌ داروساز در صورت‌ ناموفق‌ بودن‌ رژيم‌ دارو درماني‌ بايد علل‌ عدم‌ موفقيت‌ را بررسي‌ کند.
 
رشته‌ داروسازي‌ بخشي‌ از علوم‌ پزشکي‌ است‌ که‌ در رابطه‌ با توليد و ساخت‌ دارو، بررسي‌ وضعيت‌ دارو در بدن‌ انسان‌ و موجودات‌ زنده‌ و ميزان‌ تأثير دارو در سلامت‌ جامعه‌ و کم‌ کردن‌ بحران‌هاي‌ بيماري‌زا نقش‌ ايفا مي‌کند. به‌ عبارت‌ ديگر رشته‌ داروسازي‌ به‌ شناخت‌ ماده‌ مؤثر، فرموله‌ کردن‌ اين‌ ماده‌ (تبديل‌ ماده‌ مؤثر به‌ فرمي‌ که‌ قابل‌ مصرف‌ براي‌ بيمار باشد مثل‌ قرص‌، کپسول‌، شربت‌ يا استفاده‌ از روش‌هاي‌ تزريقي‌) و بررسي‌ اثرات‌ دارو بر بدن‌ بيمار مي‌پردازد.


 

 

شايد جالب باشد که بدانيد حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد علت ناموفق شيوه مداواي يک بيمار، به دارو مربوط مي‌شود؛ يعني کيفيت دارو، انتخاب نوع‌دارو و نحوه استفاده از دارو (اين که بيمار دارو را با چه مواد غذايي يا دارو‌هاي ديگر استفاده کرده است) مي‌تواند اثر دارو را تضعيف کند. و اين وظيفه يک داروساز است که علت را تشخيص دهد و در اين زمينه پزشک معالج را راهنمايي کند.
 
 
نحوه ورود دانشجویان به رشته داروسازی:


دکتر سیدعلیرضا مرتضوی معاون آموزشی دانشکده داروسازی دانشگاه پزشکی شهید بهشتی گفت: 68 نفر شامل 38 دانشجو برای دوره روزانه و 30 نفر به عنوان دانشجوی بین الملل(پردیس) از طریق کنکور سراسری امسال وارد این دانشکده می شوند.


وی با بیان اینکه فقط مهرماه ورودی های جدید در این دانشکده پذیرش می شوند، افزود: این دانشجویان در دو مقطع دکترای عمومی و تخصصی داروسازی به تحصیل می پردازند. به طور معمول تمامی دانشجویان در خوابگاه های این دانشکده مستقر می شوند.
 
بازار کار رشته داروسازی چگونه است؟


حدود ۹۰ درصد فارغ‌التحصيلان‌ اين‌ رشته‌ جذب‌ بازار کار مي‌شوند که‌ از اين‌ ميان‌ بيش‌ از ۸۰ درصد جذب‌ داروخانه‌ها و مابقي‌ در صنايع‌ داروسازي‌ (صنعت‌ ساخت‌ و کنترل‌ دارو) و کارخانه‌هاي‌ آرايشي‌ ـ بهداشتي‌ مشغول‌ به‌ کار مي‌شوند يا در کارهاي‌ اجرايي‌ وزارت‌ بهداشت‌، درمان‌ و آموزش‌ پزشکي‌ فعاليت‌ مي‌کنند. از سوي‌ ديگر در حال‌ حاضر حدود ۹۷ درصد داروهاي‌ مورد نياز کشور (از نظر عددي‌) در کارخانه‌هاي‌ متعدد داروسازي‌ داخل‌ کشور ساخته‌ مي‌شود و بدون‌ شک‌ اين کارخانه‌ها به‌ کارشناسان‌ داروسازي‌ نياز دارند. اين‌ در حالي‌ است‌ که‌ اکثر کارخانه‌هاي‌ داروسازي‌ کشور داراي‌ واحدي‌ به‌ نام‌ واحد تحقيقات‌ هستند و امکان‌ فعاليت‌هاي‌ تحقيقاتي‌ براي‌ فارغ‌التحصيلان‌ علاقه‌مند مهيا است.


دکتر مرتضوی با اشاره به فارغ التحصیلی 30 تا 40 دانشجو در هر نیمسال، اظهار کرد: عمده دانشجویان این دانشکده پس از اتمام دوره تحصیلی خود به منظور اشتغال جذب داروخانه های سطح شهر و بیمارستان ها و در صنایع داروسازی شامل کارخانه های داروسازی، شرکت های تولید مواد اولیه دارویی و تولید فرآورده های آرایشی و بهداشتی و شرکت های تولیدکننده داروهای بیوتکنولوژی خواهند شد.حتی شرکت های مرتبط با صنایع غذایی، شرکت های واردکننده مواد اولیه دارو از خارج کشور به عنوان مسئول فنی از جذب دانشجویان این دانشکده استقبال می کنند.


وی با بیان اینکه نام دانشگاه بهشتی به اشتغال سریع دانشجویان پس پایان تحصیل کمک زیادی می کند، افزود: مراکز قانونگذار همچون سازمان های غذا و دارو و پزشکی قانونی و مراکز تحقیقاتی و دانش بنیان نیز در حوزه های مختلف کاری از دانشجویان این دانشکده دعوت به همکاری می کنند.


دکتر مرتضوی یادآور شد: با توجه به تنوع فعالیت این دانشکده در زمینه دارو به همان میزان فرصت های شغلی نیز برای دانشجویان فراوان است. 

معرفی رشته داروسازی از زبان دانشجویان:

در ادامه جهت آشنایی بیشترشما عزیزان با رشته دانشگاهی داروسازی ، تجربیات دانشجویانی که این رشته‌ را خوانده‌اند در ادامه می‌آید، امید است که برای بینندگان مفید باشد.

معرفی کامل رشته مامایی:

مامایی یکی از زیرمجموعه‌های علوم پزشکی است که نقشهای بسیار گسترده‌ای اعم از نقش مشاوره‌ای، آموزشی ، مراقبتی ، حمایتی،‌درمانگری و تحقیقاتی است. البته تمامی این نقشها در ارتباط با مادر و کودک مفهوم پیدا می‌کند یعنی ماما به مشاوره قبل ،‌بعد و هنگام ازدواج ، آموزش نحوه تنظیم خانواده، مراقبت در دوران بارداری، زایمان طبیعی و مراقبت بهداشتی مادر و کودک و آموزش به دختران در زمینه بهداشت دوران بلوغ و بعد از آن می‌پردازد.حیطه رشته مامایی از دوران قبل از حاملگی شروع می‌شود و تا پس از زایمان و ۶ سالگی کودک ادامه پیدا می‌کند.

در دوران قبل از حاملگی ماما بررسی می‌کند که آیا یک مادر توانایی حامله شدن را دارد و اگر حامله شود خطری برای خودش یا جنینش بوجود می‌آید یا نه؟ برای مثال مادران دیابتی، مادرانی که بیماری قلبی پیشرفته دارند، مادرانی که سابقه خانوادگی واضحی از ناهنجاریهای ژنتیکی دارند و مادرانی که قبلا بچه معلول به دنیا آورده یا چندبار سقط کرده‌اند، باید قبل از حاملگی با ماما مشورت کرده و آزمایشهای لازم را انجام دهند. در واقع در این مرحله ماما به مشاوره با زنان علاقه‌مند به بارداری و شناسایی زنان پر خطر از نظر بارداری و زایمان می‌پردازد و آنها را به متخصص مربوط ارجاع می‌دهد. مرحله بعد حاملگی است که در این مرحله مراقبت از باردار در درمانگاهها با کلینیک‌های مراقبت از بارداری بر عهده ماما است. در این دوران خانم باردار در فواصلی معین که ماما مشخص می‌کند به کلینیک مراجعه کرده و معاینه می‌شود تا ماما ضمن معاینه ، مشاوره و آزمایش از سلامت مادر و جنین مطمئن گردد و در صورتی که خطری مادر یا جنین را تهدید می‌کند زود تشخیص داده و از عواقب جدی و وخیم آن جلوگیری نماید. برای مثال مادری که دچار فشار خون حاملگی شده است اگر زود تشخیص داده نشود به قیمت جان مادر و جنین تمام خواهد شد. گفتنی است که در این مرحله ماما می‌تواند در زمینه‌های مختلف مانند تغذیه، بهداشت فردی‌، ورزش، کتنیک‌های تنفس و اطلاع از سلامت جنین به مادر آموزش داده و او را برای زایمان آماده سازد.

مرحله بعد مرحله زایمان است که از پذیرش مادر در اتاق درد شروع شده و به وضع حمل در اتاق زایمان خاتمه پیدا می‌کند. در این مرحله ماما بررس‌های اولیه را انجام می‌دهد و پس از اطمینان از آمادگی مادر برای زایمان و سلامت مادر و جنین همچنین اطمینان از یک زایمان طبیعی مسوولیت زایمان را برعهده می‌گیرد.

در این مرحله اگر زایمان با مشکلی روبرو باشد مثلا جنین در حالت طبیعی نبوده یا مادر بیماری خاصی مثل بیماری قلبی پیشرفته داشته باشد یا اینکه نیاز به سزارین باشد، این وظیفه پزشک زنان و زایمان است که مسوولیت زایمان را در بیمارستان یا زایشگاه بر عهده بگیرد.ل

در مرحله بعد از زایمان نیز کنترل سلامت نوزاد و مادر و آموزش نحوه رسیدگی و چگونگی نگهداری فرزند بر عهده ماما است.

مرحله بعد نیز واحد بهداشت مادر و کودک است که در این مرحله تعیین وضعیت رشد و تکامل کودک شامل رشد فیزیکی و تکامل‌های اجتماعی ، رفتاری و گفتاری از ۵ روزگی تا ۶ سالگی و واکسیناسیون کودک بر عهده ماما است. از سوی دیگر بخشی از کار ماما به زنان بر می‌گردد. در این بخش ماما در درمانگاههای زنان یا در مطب‌ها خصوصی به پیشگیریهای اولیه از سرطان دهانه رحم و پستان پرداخخته یا در مراکز نازایی به عنوان مشاور نازایی فعالیت می‌کند.

آینده شغلی ، بازار کار ، درآمد رشته مامایی:

در مورد فرصت‌های شغلی رشته مامایی نظرات متفاوتی وجود دارد. عده‌ای معتقدند که در حال حاضر فرصت‌های شغلی مامایی بیشتر رشته‌های علوم پزشکی محدود و بسیار اندک است و از همین رو تعداد بی‌شماری از فارغ‌التحصیلان این رشته بیکار هستند یا در شغلهای نامربوط با رشته تحصیلی خود فعالیت می‌کند. به همین دلیل بهتر است که این رشته محدود شده یا حتی حذف شده و به جای آن همچون گذشته «نرس ماما» تربیت گردد. (پرستارهایی که دوره تخصصی مامایی را نیز آموزش دیده‌اند.)

به هر حال از مراکزی که یک ماما می‌تواند در آنها مشغول به کار شود، می‌توان به بیمارستانها، زایشگاهها، درمانگاهها و مراکز بهداشتی و طرح پزشک خانواده اشاره کرد. همچنین ماما طبق قوانین حاضر در صورت داشتن مدرک کارشناسی می‌تواند مطلب دایر کرده و در آن به ارائه خدمات بهداشتی و درمانی بپردازد.

رشته‌های علوم پزشکی بویژه سه رشته پزشکی ، پرستاری و مامایی نیاز به علاقه و احساس مسوولیت بسیار دارد . برای مثال یک ماما بدون عشق و علاقه لازم نمی‌تواند فریادهای ناشی از درد یک زائو را تحمل کند و پاسخگوی نیازهای او باشد.همچنین دانشجوی این رشته باید تحمل خون و خونریزی، شب‌کاری و در کل کار در محیط بیمارستان را داشته باشد و به کار عملی نیز علاقه‌مند باشد چون دروس این رشته بیشتر عملی است و کمتر جنبه تئوری دارد.

«در سالهای اخیر دانشجویان مستعد و خوبی وارد رشته مامایی می‌شوند اما متاسفانه بسیاری از دانشجویان شناخت دقیقی از این رشته ندارند. برای مثال نمی‌دانند که در ترم‌های اول باید در بیمارستان‌ کارها و خدمات ابتدایی پرستاری را انجام دهند و حتی گاهی اوقات به همین دلیل سرخورده می‌شوند و انصراف می‌دهند، در حالی که اگر با علاقه و عشق لازم وارد این رشته شوند، متوجه می‌شوند که مامایی رشته با ارزش و پراهمیتی است که از نظر معنوی می‌تواند انسان را به معنای واقعی کلمه راضی کند.

معرفی رشته پرستاری و مامایی از زبان معاون آموزشی دانشکده:

در ادامه جهت آشنایی بیشترشما عزیزان با رشته دانشگاهی مامایی صحبت های معاون  آموزشی دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه می‌آید، امید است که برای بینندگان مفید باشد.

 

 


معرفی کامل رشته پزشکی:

ر حال حاضر، نظام آموزش پزشکی عمومی‌، شامل 4 دوره علوم پایه، فیزیوپاتولوژی، کارآموزی بالینی و کارورزی بالینی است .دوره علوم پایه دوره علوم پایه پزشکی 5 ترم تحصیلی است که با اتمام آن،‌ دانشجویان مجاز به ورود به دوره بعدی(فیزیوپاتولوژی) هستند و پیش از ورود به دوره بعدی،‌ امتحان جامع علوم پایه پزشکی از تمام دانشجویان به طور سراسری و همزمان، توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی به عمل می‌آید و قبول‌شدگان،‌مجاز به ورود به دوره فیزیوپاتولوژی خواهند بود. این امتحان، در بردارنده‌ی مباحث تدریس شده در دوره علوم پایه است.

درس‌های این رشته در طول تحصیل:

دروس علوم پایه

بیوشیمی، بافت‌شناسی،، تشریح (نظری- عملی)، تشریح (آناتومی) (نظری ـ عملی)، فیزیولوژی(نظری ـ عملی)، ایمونولوژی(نظری)،اپیدمیولوژی، روانشناسی، جنین‌شناسی، تغذیه، ژنتیک، زبان تخصصی، آسیب‌شناسی عمومی، انگل‌شناسی، میکروب‌شناسی دوره فیزیوپاتولوژی این دوره شامل 31 واحد درسی است که دو ترم تحصیلی طول خواهد کشید. در پایان این دوره معدل دانشجو از دروس فیزیوپاتولوژی، باید دست‌کم 12 باشد، در غیر این صورت دانشجو باید درس‌هایی را که در آنها نمره کمتر از 12 آورده است،‌ مجدداً بخواند. حداکثر مدت مجاز،‌در مراحل اول و دوم (علوم پایه و فیزیوپاتولوژی) 5 سال است. در پایان این دو دوره دانشجویانی که همه‌ی واحدها را با موفقیت بگذرانند، به دوره‌ی کارآموزی بالینی راه می‌یابند. باید توجه داشت که ملاک قبولی در امتحانات این مرحله، کسب حداقل نمره 12 از 20 است؛ در حالی که در دروس پایه، ملاک کسب نمره 10 از 20 می‌باشد.

دروس فیزیوپاتولوژی

آسیب‌شناسی اختصاصی، فارماکولوژی، سیمیولوژی، دوره‌های فیزیوپاتولوژی ارگان‌ها .دوره ‌کارآموزی بالینی دانشجویان پزشکی در این مرحله قادر هستند تا آموخته‌های خود را از دروس مختلف با یافته‌های بالینی از بیماران بستری در بیمارستان‌ها تطبیق داده و با بهره‌گیری مناسب از روش‌های تشخیص آزمایشگاهی، بیماری را تشخیص دهند و اقدامات مناسب درمانی را برای بیمار انجام دهند. این دوره شامل 97 واحد درسی است که در چهار بخش اصلی ارائه می‌گردد و عمدتاً مسائل رایج در پزشکی عمومی را شامل می‌شود که عبارتند از داخلی، جراحی، زنان و کودکان. در سایر بخش‌ها که بخش‌های فرعی محسوب می‌شوند نیز بیماری‌های شایع در آنها آموزش داده می‌شود. با توجه به این مطلب، چهار رشته اصلی جراحی، داخلی، زنان و کودکان زمان بیشتری را به خود اختصاص می‌دهند.

در دوره کارآموزی، دانشجویان باید روش برخورد با بیمار، تهیه شرح حال بیمار و نحوه تشخیص و درمان را فرا بگیرند تا در دوره‌ بعدی - کارورزی- که خود تصمیم گیرنده خواهند بود، بتوانند به کمک بیماران بشتابند و تصمیمات لازم را اتّخاذ نمایند. در دوره کارآموزی نمره قبولی در دروس عملی و نظری 12 است و معدّل کلّ دوره کارآموزی باید بالای 14 باشد و چنانچه کمتر از 14 باشد، باید واحدهای با نمره کمتر از 14 تکرار شود تا معدل کل به 14 برسد. در پایان این دوره، دانشجویان قبل از ورود به دوره کارورزی در امتحانی به نام امتحان جامع کارورزی شرکت می‌نمایند و پس از قبولی به دوره کارورزی وارد می‌شوند. چنانچه دانشجویی در امتحان مربوط قبول نگردد، حداکثر 4 مرتبه می‌تواند در این امتحان شرکت نماید.

دروس کارآموزی بالینی

بیماری‌های اعصاب، بیماری‌های عفونی، کارآموزی داخلی، بیماری‌های جراحی، بیماری‌های ارتوپدی، بیماری‌های عفونی، کارآموزی جراحی، تاریخ و اخلاق پزشکی، بیماری‌های کودکان، پزشکی قانونی و مسمومیت‌ها، فارماکولوژی بالینی،‌ کارآموزی چشم،‌ کارآموزی پوست، کارآموزی بهداشت، کارآموزی بخش کودکان،‌ بهداشت، کارآموزی گوش و حلق و بینی، کارآموزی ارتوپدی. بیماری‌های زنان و زایمان، کارآموزی رادیولوژی، بیماری‌های روانی، کارآموزی روانپزشکی.

دوره کارورزی بالینی این دوره آخرین مرحله آموزش پزشکی است و آن را دوره انترنی نیز می‌گویند. این دوره 64 واحد درسی است و 18 ماه به طول می‌انجامد. در دوره کارورزی،‌دانشجویان مسؤولیت معاینه‌ی بیماران و تشخیص و اقدامات درمانی را در بیمارستان بر عهده خواهند داشت و آموخته‌های خود را در دوره‌های قبل به طور عملی انجام خواهند داد تا آماده پذیرش شغل پزشکی در جامعه شوند و بتوانند به طور مستقل به درمان بیماران بپردازند. در پایان این دوره و قبل از فراغت از تحصیل، کارورزان باید درس پایان‌نامه را که 6 واحد درسی است، آغاز کنند.

دروس کارورزی بالینی

کارورزی بخش جراحی، کارورزی بخش چشم، کارورزی بخش سوانح و سوختگی، کارورزی بخش ارتوپدی، کارورزی بخش ارولوژی، کارورزی بخش اطفال، کارورزی بخش بهداشت، کارورزی بخش گوش و حلق و بینی،‌ کارورزی بخش داخلی، کارورزی بخش زنان و زایمان، کارورزی بخش اورژانس، کارورزی بخش نفرولوژی، کارورزی بخش پوست، کارورزی بخش روانپزشکی .

توانایی‌های لازم:

تصور بسیاری از داوطلبان ورود به دانشگاه به خصوص داوطلبان علاقه‌مند به رشته پزشکی این است که دانشگاه مثل یک قیف برعکس است که ورود به آن مشکل و خروج از آن بسیار ساده است. در حالی که به گفته‌ دانشجویان این رشته، یک دانشجوی پزشکی باید آمادگی مطالعه، تحقیق و پژوهش را در حد بسیار گسترده و فراگیر داشته باشد؛ یعنی اگر دانشجو بسیار کوشا و علاقه‌مند نباشد و تنها برای عنوان "دکتری" وارد این رشته شده باشد، حتی نمی‌تواند مدرک دکترای عمومی خود را به دست بیاورد. زیرا دوره پزشکی عمومی نسبت به رشته‌های دیگر، طولانی‌تر است و در طی این مدت دانشجو باید درس‌های متعدد، متنوع، حجیم و نسبتاً پیچیده و دشواری را مطالعه کند.

معرفی رشته پزشکی از زبان دانشجویان:

در ادامه جهت آشنایی بیشترشما عزیزان با رشته دانشگاهی پزشکی ، تجربیات دانشجویانی که این رشته‌ را خوانده‌اند در ادامه می‌آید، امید است که برای بینندگان مفید باشد.

 


١٧:٢١ - شنبه ١٣ مرداد ١٣٩٧    /    عدد : ٦٥٣٦٢    /    تعداد نمایش : ١٥٩٢