صفحه اصلي > اخبار > اخبار دانشگاه 
 


  چاپ        ارسال به دوست

معلولان خسته از ترحم/لزوم مناسب‌سازی فضاهای شهری با تأکید بر نیازهای افراد خاص

معاون آموزشی دانشکده توان‌بخشی با اشاره به این‌که طرز نگاه و برخورد ما با معلولان می‌تواند دنیای رنگارنگ آن‌ها را به سیاهی تبدیل کند، گفت: لزوماً نیاز نیست همیشه برای کمک پولی صرف کنیم، برخی مواقع درست نگاه کردن، خیره نشدن و ترحم بیجا به این افراد کمک می‌کند که از خانه‌ها خارج‌شده و در جامعه حضورداشته باشند.


 

دکتر مهدی رضایی در گفت و گو با خبرنگارروابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ضمن انتقاد از بکار بردن واژه معلولیت در جامعه، خواستار حذف واژه سياه و نااميدکننده «معلول» و جايگزينی اصطلاحاتی ديگر همانند افراد کم‌توان یا افرادی با نیازهای خاص، متناسب با شأن حقوق انسانی اين قشر از جامعه  شد.

 

این استاد دانشگاه بابیان این‌که لزوماً به دلیل  کم‌توانی افراد، نباید تصور کرد که او نیاز به کمک دارد، توضیح داد: اگر فضاهای شهری و منازل مسکونی مناسب‌سازی شده باشد افراد کم‌توان می‌توانند به‌راحتی کارهای خود را انجام دهند چرا که بزرگ‌سالان مبتلابه این محدودیت‌ها می‌خواهند که با آن‌ها مانند افرادی مستقل برخورد شود.

 

اشتغال یکی از مشکلات افراد کم‌توان

 

وی تأکید کرد: تنها زمانی به فرد کم‌توان پیشنهاد کمک دهید که به نظر می‌رسد به آن نیاز دارد، همچنین به خاطر بسپارید که پیش از هر نوع کمکی از فرد کم‌توان درباره چگونگی انجام آن سؤال کنید.

 

معاون آموزشی دانشکده توان‌بخشی بابیان این‌که امروزه یکی از مهم‌ترین معضلات معلولان در کنار مسائل و چالش‌های اجتماعی، موضوع بیکاری است، خاطرنشان کرد: باید در هر جامعه‌ای تمامی افراد از فرصت‌های برابر شغلی برخوردار باشند.

 

دکتر رضایی بابیان این‌که محدودیت‌های افراد کم‌توان  متفاوت است، گفت: برخی از این محدودیت‌ها مربوط به مشکلات فیزیکی و برخی وابسته به دیدگاه‌های فردی و جامعه است.

 

وی ادامه داد: به‌طور مثال، مهم‌ترین دغدغه  حضور در اجتماع افراد کم‌توانی که از ویلچر استفاده می‌کنند مناسب بودن فضاهای شهری و خانه است و در مقابل چالش اصلی افرادی که با مشکلات روحی روانی و یا ظاهری مواجهه هستند، متأسفانه نگاه‌های خیره همراه با ترحم و یا تمسخرآمیز جامعه به آنان است.

 

کودکان کم‌توان بیشترین قربانیان رفتارهای غلط اجتماعی هستند

 

این استاد دانشگاه با ذکر این مطلب که کودکان کم‌توان بیشترین قربانیان رفتارهای غلط اجتماعی هستند، افزود: والدین این کودکان به دلیل رفتارهای غلط جامعه، بزرگ‌سالان و یا همبازی‌های کودک از حضور فرزند خود در پارک‌ها، بوستان‌ها و فضاهای عمومی امتناع می‌کنند بنابراین توصیه می‌کنم از نگاه‌های خیره به این کودکان بپرهیزید و به کودکان خود در مورد شرایط این افراد توضیحات لازم را بدهید.

 

کدام بیمارستان‌های دانشگاه خدمات تخصصی توان‌بخشی ارائه می‌دهند؟

 

دکتر رضایی با ذکر این مطلب که دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در رشته‌های شنوایی‌شناسی، کاردرمانی، فیزیوتراپی و بینایی‌سنجی به تربیت دانشجو می‌پردازد، ادامه داد: این دانشگاه همچنین در حوزه‌های خدمات‌رسانی به افرادی که دچار مشکلات کم‌توانی و یا نقص عضو  شده‌اند در حوزه‌های درمانی، غربالگری و پیشگیری خدمات ارزنده‌ای ارائه می‌دهد.

 

وی افزود: خدمات توان‌بخشی در بیمارستان‌های شهدای تجریش، آیت‌الله طالقانی، لقمان حکیم، مسیح دانشوری و امام حسین(ع) به شکل منسجم و کاملاً تخصصی به بیماران دارای محدودیت ارائه می‌شود.

 

عضو هیئت‌علمی دانشگاه در ادامه از اجرای الگوهای توان‌بخشی و بازتوانی مادران باردار و کودکان در حال رشد در مراکز درمانی و توان‌بخشی این دانشگاه خبر داد.

 

معاون آموزشی دانشکده توان‌بخشی در بخش دیگری از این گفت‌وگو بابیان این‌که تأمین نیازهای شهری افراد دارای محدودیت  مستلزم به‌کارگیری تمهیدات ویژه‌ای است، تأکید کرد: مناسب‌سازی فضاهای عمومی شهری و تأمین دسترسی و ایجاد فرصت‌های برابر برای آحاد جامعه یکی از ارکان حقوق شهروندی است.

 

دکتر رضایی ادامه داد: مناسب‌سازی محیط برای استفاده افراد کم‌توان جسمی برای این‌که بتوانند مانند افراد عادی از امکانات محیط استفاده کنند و در جامعه حضورداشته باشند ضروری است.

 

وی ادامه داد: این افراد می‌توانند نابینایان، کسانی که محدودیت‌های حرکتی دارند، خانم‌های باردار، سالمندان  یا کسی باشد که زانویش درد می‌کند باشد، این مناسب‌سازی می‌تواند در پیاده‌روها، درب ورودی بانک‌ها، پارک‌ها، سینماها، درمانگاه‌ها و  فضای داخلی منازل مسکونی باشد.

انتهای پیام/

 


١٣:٤٩ - سه شنبه ١٢ آذر ١٣٩٨    /    عدد : ٨٥٨٦٠    /    تعداد نمایش : ٢٠٢