صفحه اصلي > اخبار > اخبار دانشگاه 
 


  چاپ        ارسال به دوست

دکتر زالی مهمترین برنامه های سال جاری دانشگاه را تبیین کرد

صبح امروز اولین نشست خبری رییس دانشگاه با حضور اصحاب رسانه های جمعی در سالن شهیدبهشتی دانشگاه برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی،  دکتر زالی در جمع خبرنگاران میزبانی در این حوزه را مایه افتخار دانست و گفت: سطح اطلاع رسانی در حوزه سلامت کاملا مترقی است که این موضوع مرهون تلاش های فنی و ارزنده شما است.

 

 

وی ادامه داد: در سالهای اخیر در حوزه آموزش عالی و سلامت شاهد گسترش ابعاد رسانه ها هستیم و نیروی انسانی نوین با تبحری جدید شکل گرفته است.

 

دکتر زالی دانشگاه را بزرگترین مرکز ارائه خدمات عرصه سلامت کشور اعلام کرد و گفت: 7 درصد جمعیت کشور تحت پوشش دانشگاه قرار دارد که 5 میلیون و 700 هزار نفر را شامل می شود. به طوری که 49.5 درصد جمعیت مردم استان تهران و 46.5 درصد جمعیت مردم شهر تهران از خدمات دانشگاه بهره می برند.

 

وی ادامه داد: هزار و 444 عضو هیئت علمی در بخش پایه و بالینی و پژوهشی در دانشگاه خدمات ارائه می دهند. تعداد کارکنان این دانشگاه بالغ بر هزار و 750 نفر و در مجموعه دانشگاه 17 هزار و 500 نفر است.
 
 
رییس دانشگاه با اشاره به فعالیت 12 دانشکده در دانشگاه، عنوان کرد: 7 مرکز دانش بنیان و 4 پژوهشکده در دانشگاه مستقر است. همچنین 20 بیمارستان که 12 مرکز، آموزشی و 8 مرکز، درمانی هستند و 75 بیمارستان خیریه دولتی و خصوصی در مجموعه دانشگاه فعالیت می کنند.
 
 
به گفته وی، یک میلیون و 300 هزار نفر در حوزه بهداشت حرفه ای در کارگاه ها مشغول به کار هستند.
 
 
دکتر زالی، از تحت پوشش بودن 15 درصد جمعیت کارگری خبر داد و ادامه داد: 900 هزار دانش آموز در 3 هزار و 800 مدرسه نیز تحت پوشش خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه قرار دارند. همکاری با وزارت آموزش و پرورش از گذشته از برنامه های استراتژیک دانشگاه بوده است.
 
 
وی همچنین از نظارت دانشگاه بر 130 هزار نفر شاغل در حوزه خدمات تغذیه و آرایشی، 460 کارخانه تولید مواد غذایی، 188 کارگاه تولید مواد غذایی، 900 مرکز ترک اعتیاد، 700 عطاری تحت پوشش این دانشگاه ،35 کارخانه تولیدی آرایشی و بهداشتی و مواد دارویی و هزار و 800 داروخانه خبر داد.
 
 
رتبه اول دانشگاه در حوزه آموزش پزشکی
 
 
دکتر زالی ادامه داد: رتبه اول در حوزه آموزش پزشکی و رتبه دوم در فناوری متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است، همچنین با توجه به شاخص های بین المللی، دانشگاه در زمره دانشگاه های ویژه قرار دارد. تمام راهکارها را برای ارتقای این مهم پیگیری می کنیم.
 
 
رییس دانشگاه اظهار داشت: قصد داریم به سمت دانشگاه کارآفرین و پیش قراول دانشگاه های جامع و اجرای برنامه های نوین پیش برویم. به بیان دیگر، بزرگترین استراتژی، حرکت شتابان به سمت دانشگاه های نسل سوم است.
 
 
به گفته دکتر زالی، شاخص اصلی در گام دوم انقلاب، توجه به اخلاق، جوانان و علم آموزی است که در این سه بخش دانشگاه با برنامه ریزی مشخص حرکت های پرشوری دارد.
 
 
رییس دانشگاه بیان کرد: بالغ بر 14 هزار دانشجوی علاقمند و بسیاری از دانشجویان نخبه، انتخاب اولشان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است. این نسل جوان باید به عنوان آینده سازان عرصه سلامت، اخلاق حرفه ای و ارتقا توانمندی ها را ترویج دهند.
 
 
وی با اشاره به اینکه چهار تشکل سیاسی با سلایق متنوع در حال فعالیت هستند، از تدوین برنامه های متفاوت به مناسبت 16 آذر به کمک این تشکل ها خبر داد و گفت: این برنامه ها باید بستری برای نمایش جایگاه سیاسی دانشگاه باشد. از طرفی 17 کانون فعال فرهنگی در دانشگاه شکل گرفته است که مملو از ایده های نو بوده و فضای گسترش این تشکل ها افزایش یابد.
 
 
به گفته دکتر زالی، 55 انجمن علمی در حال شکل گیری و تکامل است و کسب رتبه اول کمیته تحقیقات دانشجویی در جشنواره رازی برای 7 سال ماحصل تحقیقات و فناوری در این بستر است.
 
 
دکتر زالی: اجتماعی سازی دانشگاه و توسعه مهارت آموزی دانشجویان در دستور کار است
 
 
به گفته رییس دانشگاه، حرکت خودجوش دانشجویی در این دانشگاه در حوزه رسیدگی به بهداشت و سلامت اطفال بی بضاعت و کودکان کار و تهیه البسه گرم و راه اندازی پویش مبارزه با ایدز با شعار انگ زدایی از این بیماری بسیار حائز اهمیت است.
 
 
وی در ادامه گفت:فضای دانشگاه فضای پرنشاط و مناسب است که باید از این فرصت ها استفاده کرد.
 
 
دکتر زالی ادامه داد: تعداد برنامه های ویژه پژوهشی و فناوری در حال شکل گیری است و تا پایان سال رونمایی می شود تا فضای اعتمادآفرینی به مردم را رشد دهیم.
 
 
احداث بیمارستان هزار تخت خوابی در شرق تهران
 
 
وی با اشاره به اینکه دانشگاه در دوران تحریم های ظالمانه ای به سر می برد که مردم نیز تلخی این تحریم ها را تجربه می کنند، گفت: در 8 ماهه گذشته، 230 هزار بستری در بیمارستان های دانشگاه و 81.6 درصد اشغال تخت صورت گرفته است. همچنین گردش تخت بیمارستانی بیماران مزمن و صعب العلاج را به 3.6 درصد تغییر داده ایم.
 
 
دکتر زالی افزود: در سال جاری 240 هزار عمل جراحی در مراکز درمانی دانشگاه  انجام شده است.
 
 
به گفته رییس دانشگاه، 35 پایگاه بهداشت، 126 خانه بهداشت و 8 شبکه بهداشت و درمان زیر نظر دانشگاه به مردم خدمت ارائه می دهند.
 
 
وی در خصوص تعداد تخت های موجود درد دانشگاه، عنوان کرد: مجموع 4200 تخت برای استفاده در دانشگاه مصوب است، اما اکنون نزدیک به 5 هزار تخت در چرخه مصرف است. 
امسال سهم دستگاه های اجرایی از برنامه های عمرانی اندک بوده اما برنامه های حوزه درمان را ساماندهی کردیم و پیش بینی می شود 102 هزار متر مربع که منجر به احداث هزار تخت می شود، به مجموعه مراکز دانشگاه افزوده شود.
 
 
رییس دانشگاه از تصویب احداث مرکز هزار تخت خوابی در شرق تهران توسط شورای اقتصاد سلامت خبر داد و آن را دستاورد بزرگی برای این مجموعه دانست.
 
 
دکتر زالی با اشاره به افتتاح و توسعه 8 هزار و 600 متر مربع در حوزه بهداشت، افزود: بالغ بر 90 درصد این پروژه تا پایان سال محقق می شود.
 
 
ایجاد پردیس متمرکز دانشگاهی
 
 
دکتر زالی با اشاره به اینکه دانشگاه فاقد پردیس متمرکز است، گفت: در اقصی نقاط استان تهران تعداد 17 خوابگاه دانشجویی وجود دارد و 3 هزار و 200 دانشجو در این خوابگاه ها اسکان دارند. مشکل تغذیه ای و حمل و نقل این جمعین بر دوش ما است.
 
 
رییس دانشگاه بیان کرد: علیرغم وجود مشکلات در حوزه زیرساختی، امیدواریم با تلاش ممارست و مساعدت ما و همراهی مقام عالی وزارت، پروژه ایجاد پردیس متمرکز در مجموعه ای که در حال خریداری است، عملیاتی شود.
 
 
وی در این خصوص ادامه داد: پیش بینی می کنیم با همراهی ستاد فرماندهی کل قوا و نیروهای مسلح در بهمن امسال عملیات اجرایی این پروژه آغاز شود.
 
 
طلب 870 میلیاردی دانشگاه از سازمان های بیمه ای
 
 
دکتر زالی از پذیرش 490 دانشجو مازاد بر ظرفیت دانشگاه خبر داد و افزود: این آمار بسیار قابل توجه بوده و بار مالی 18 میلیاردی بر دانشگاه وارد کرده است. این در حالی است که در حوزه آموزش تا پایان سال 97، 105 میلیارد تومان کسری داشتیم، البته این کسری با همراهی کارشناسان مدیریت و برنامه ریزی، پذیرفته شد.
 
 
وی عنوان کرد: سال 98 و 99 سخت ترین سالهای کشور است. اگر به همین وضعیت پیش برویم، میزان کسری تا پایان سال 98 به 170 میلیارد و تا پایان سال 99 به 250 میلیارد تومان می رسد.
 
 
دکتر زالی از وجود چالش در حوزه بودجه بهداشت خبر داد و گفت: بودجه سنواتی این حوزه 830 میلیارد تعیین شده بود که علی رغم تلاش دولت، تخصیص نیافت. در حوزه آموزش، پژوهش، بهداشت و درمان نیز 42 تا 45 درصد بودجه اختصاص یافت. در سال آینده اگر بخشی از این کسری مطالبه نشود، در سال 99 با چالش جدی روبه رو می شویم.
 
 
رییس دانشگاه کسری قطعی را 990 میلیارد اعلام کرد و گفت: مطالبات پرسنل، پزشکان، کارکنان و اعضای هیئت علمی به 230 میلیارد تومان می رسد. از طرفی دانشگاه 180 میلیارد به پیمانکاران و 60 میلیارد به شرکت های پخش و توزیع دارو بدهکار است. این در حالی است که از 12 نهاد بیمه ای 870 میلیارد تومان برای دو سال و نیم طلب داریم.
 
 
به گفته وی، دانشگاه در حال تعامل با سازمان های بیمه ای است تا این مشکلات مرتفع شود.
 
 
رییس دانشگاه ادامه داد: در این حوزه در سطح دولت برنامه های جدیدی تدوین شده تا از فشارهای مالی بر دانشگاه های علوم پزشکی کاسته شود. به طور کلی در نیمه دوم سال به دلایل مختلف نقدینگی کاهش و هزینه های جاری افزایش می یابد.
 
 
دکتر زالی از ایجاد مشکل در ارائه خدمات به مردم در صورت کسری بودجه اشاره کرد و گفت: اگر درآمد اختصاصی دانشگاه دریافت نشود، بیمارستان ها با مشکل مواجه خواهند شد. درآمد اختصاصی دانشگاه در تمامی حوزه ها باید هزار و 390 میلیارد باشد که تاکنون 560 میلیارد تحقق یافته است. البته بخش عمده ای از درآمدها با دریافت مطالبات بیمه ای محقق می شود.
 
 
رییس دانشگاه ادامه داد: تعدادی نیروی انسانی در مراکز بهداشتی و بیمارستان ها مشغول هستند اما ردیف بودجه ای به آن ها تعلق ندارد، از طرفی قابل حذف هم نیستند. 32 درصد پرسنل ما از این دسته هستند. از طرفی با کمبود شدید نیرو انسانی مواجه هستیم.
 
 
وی با اشاره به منفی بودن بالانس نیروی انسانی در دانشگاه، افزود: این موضوع به دانشگاه ما اختصاص ندارد و یک بار برای همیشه باید به صورت استراتژیک نیروها تعیین تکلیف شوند.
 
 
دکتر زالی عنوان کرد: در سال 96، سهمی که در قالب بند (و) پرداخت پرسنلی به طور اعم در نظر گرفته شد، 79 درصد اعتبار جاری برای حقوق و مزایا بود. به دلیل افزایش حقوق این عدد به 81.5 درصد در سال 97 رسید. امیدواریم با آسیب شناسی توسط معاونت توسعه وزارت بهداشت و سازمان برنامه ریزی، این مشکلات در سال آتی مرتفع شود. 
 
 
انتهای پیام/


٠٩:٥٢ - سه شنبه ١٢ آذر ١٣٩٨    /    عدد : ٨٥٨٢٥    /    تعداد نمایش : ٨٧٥