صفحه اصلي > اخبار > اخبار دانشگاه 
 


  چاپ        ارسال به دوست

دکتر زالی: ارتقای تراز دانشگاه در مقطع Ph.D در دستور کار است

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر نقش مهم دانشجویان مقطع Ph.D در ارتقای علمی دانشگاه، گفت: ارتقای تراز دانشگاه در مقطع Ph.Dدر دستور کار است.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر علیرضا زالی در دیدار و گفت و گو با تعدادی از نمایندگان دانشجویان مقطع Ph.D پررنگ شدن اشتیاق دانشجویان   Ph.D را زمینه ساز شکوفایی علمی دانشگاه و کشور در سال های آتی عنوان کرد.

 

وی با تاکید بر اینکه دانشجوی Ph.D باید بانشاط باشد و دغدغه خوابگاه و مسائل مالی را نداشته باشد، افزود: البته دانشجویان به دنبال زندگی تجملی نیستند؛ اما حداقل های رفاه مادی باید برای آنان فراهم باشد.


سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به نقش آینده سازانه دانشجویان مقطع   Ph.Dبر ضرورت حرکت  دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مسیر ارتقای تراز دانشگاه در این مقطع تاکید کرد.

 
دکتر زالی تاکید کرد: بخشی از این هدف به وسیله فراگیران محقق میشود و به هر میزان که فراگیران علاقه مند و با نشاط باشند مجموعه بیشتر رشد خواهد کرد.

 

وی سطح مطلوب فضای آموزشی، رفاهی، تحقیقاتی و حرفه ای دانشگاه در مقطع Ph.D  را از عوامل موثر در انتخاب این دانشگاه برای رتبه های برتر عنوان کرد.وی یادآور شد:  در سالهای اول شکل گیری ذهن دانشجویان گروههای دکتری حرفه ای از جمله داروسازی، دندانپزشکی و پزشکی، شاهد انگیزه برای تولید علم توسط آن ها هستیم، اما در سالهای بعد با ورود آنان به بالین ممکن است این گروه از علایق و سلایق خود فاصله بگیرند؛ به همین خاطر اگر از روز اول خمیرمایه آن ها برای پژوهش محوری و کارآفرینی شکل بگیرد ثمربخش خواهد بود.


سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: بنابر این مهم است که دپارتمان علوم پایه دانشگاه در مسیری حرکت کند که بسیار قوی، با صلابت و در عین حال کار آفرین باشد.


دکتر زالی همچنین اظهار کرد: دوره  Ph.D دوره ای نسبتا طولانی است و به همین خاطر باید یک برنامه سیستماتیک برای تبیین و علت یابی مشکلات دانشجویان در این دوره طراحی کنیم، زیرا بسیاری از مشکلات آنان مانند خوابگاه و مسائل مالی با یکدیگر مشترک است.


وی ادامه داد: باید یک سند مستند از طرف دانشجویان درباره مشکلات مشترک آنان ارائه شود تا بتوان برای بر طرف کردن آن ها راه حل پیدا کرد.


سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اهمیت همسان سازی تسهیلات و مسائل رفاهی برای کلیه گروه های تحصیلی، تصریح کرد: دانشجویان همه مقاطع اعم از دوره های دکتری حرفه ای، دستیاری و Ph.D برای دانشگاه حایز اهمیت اند و دانشگاه هیچ تفاوتی بین دانشجویان دوره های مختلف با یکدیگر قائل نیست.


دکتر زالی در ادامه اظهار کرد: ما برای رسیدن به دانشگاه های نسل سوم کار سختی در پیش داریم، باید با ایجاد اراده، هوشمندانه در این زمینه عمل کنیم تا بتوانیم دانشگاه را در این مسیر پیش ببریم.


وی با تاکید بر ضرورت  گام برداشتن دانشگاه در مسیر دانشگاه های نسل سوم یادآور شد: می توان با اقتباس از تجارب کشورهای پیشرفته در این زمینه الگوی مناسبی ایجاد کرد.


سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به چالش اشتغال فارغ التحصیلان دوره Ph.D ، گفت: برای حل این مشکل باید دانشجویان را توانمند کرد؛ می توان با هزینه دانشگاه کرس های اضافی ام بی ای را در کوریکولوم آموزشی Ph.D ایجاد کرد.


دکتر زالی درباره اهمیت راه اندازی استارت آپها در دانشگاه اظهار کرد: می توان  با بسترسازی مناسب در دانشکده ها استارت آپهای دانشجویی ایجاد کرد.


سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی طراحی مرکز فناوری های شتابدهنده را طرحی مطلوب توصیف کرد و با تاکید بر اثربخش بودن طرح پیشنهادی نمایندگان دانشجویان Ph.D  مبنی بر چهارشنبه های ایده پردازی، معرفی بیشتر آن در سطح دانشگاه را خواستار شد و گفت: برای اینکه این طرح از حالت انتزاعی خارج شود  به ایجاد یک مرکز دانشجویی همگرا نیازمندیم.


در این جلسه نمایندگان دانشجویان مقطع Ph.D به بیان مسائل دانشجویان این مقطع پرداختند و خواستار ایجاد مرکز فناوری های شتاب  دهنده، ایجاد مجمع نمایندگان تحصیلات تکمیلی به صورت شورایی، پرداخت عیدی و مزایا به دانشجویان دوره Ph.D و همچنین انجام ریفرم در علوم پایه شدند.

 

انتهای پیام/

 


١٠:٢٢ - شنبه ٤ آبان ١٣٩٨    /    عدد : ٨٤٤١٧    /    تعداد نمایش : ٨٩٦