صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

مراسم بزرگداشت روز جهانی بینایی 18 مهرماه برگزار می شود /253 میلیون نابینا و کم بینا در جهان وجود دارد

مراسم بزرگداشت روز جهانی بینایی با شعار "اول، بینایی"پنجشنبه 18 مهرماه در مرکز پزشکی، آموزشی و درمانی شهید دکتر لبافی نژاد برگزار می شود.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به نقل از بیمارستان شهیددکتر لبافی نژاد، دکتر ساره صافی مدیر پژوهشی مرکز تحقیقات چشم دانشگاه با اشاره به برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی بینایی هر ساله توسط انجمن بین المللی پیشگیری از نابینایی و سازمان جهانی بهداشت در دومین پنجشنبه ماه اکتبر خاطرنشان کرد: امسال نیز همچون سالهای گذشته این مراسم  با شعار "اول، بینایی"  18 مهرماه در بیمارستان لبافی نژاد برگزار خواهد شد.

دکتر صافی با تاکید بر ضرورت ارتقای سطح آگاهی جامعه درخصوص پیشگیری از نابینایی و کم بینایی به ویژه درگروههای آسیب پذیر و در معرض خطر و افرادی که تاکنون تحت مراقبت های چشم پزشکی قرار نگرفتند، اظهار داشت:  253 میلیون نفر نابینا و کم بینا در جهان وجود دارد.

به گفته وی طبق آخرین آمار آژانس بین المللی پیشگیری از نابینایی، 253 میلیون نفر در جهان نابینا یا کم بینا هستند که 36 میلیون نفر از آنان نابینا و 217 میلیون نفر نیز مبتلا به کم بینایی متوسط یا شدید هستند.

دکتر صافی خاطرنشان کرد: حدود 90 درصد از افراد کم بینا در کشورهای با درآمد کم و متوسط زندگی می کنند ویک بیلیون نفر در جهان، در دید نزدیک مشکل دارند.

وی با اشاره به قابل پیشگیری بودن 75درصد از کل موارد نابینایی و کم بینایی در افراد خاطرنشان کرد: عواملی نظیر عیوب انکساری، کاتاراکت (آب مروارید) و گلوکوم (آب سیاه) از جمله علل اصلی ابتلا به کم بینایی هستند که بیش از 75 درصد کل نابینایی و کم بینایی ها قابل پیشگیری هستند.

مدیر پژوهشی مرکز تحقیقات چشم دانشگاه، رتینوپاتی دیابتی را یکی از علل نابینایی و کم بینایی در ایران عنوان کرد و گفت: دیابت یکی از شایعترین بیماریهای غیرواگیر و رتینوپاتی دیابتی مهمترین عارضه چشمی این بیماری است که یکی از علل نابینایی و کم بینایی در ایران به شمار می رود و با کنترل دیابت، می توان رتینوپاتی دیابتی را به تعویق انداخت.

وی با تاکید بر اهمیت انجام معاینات چشم پزشکی در افراد دیابتی خاطرنشان کرد: اگر فرد مبتلا به دیابت، به طور منظم تحت معاینات چشمی قرار گیرد، رتینوپاتی دیابتی در مراحل اولیه شناسایی شده و به موقع درمان خواهد شد که این درمان به موقع  90 درصد موثر بوده و می تواند از نابینایی و کم بینایی فرد جلوگیری کند.

دکتر صافی در ادامه گفت: مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به عنوان مرکز همکار سازمان جهانی بهداشت در زمینه مراقبت از چشم و پیشگیری از نابینایی، امسال نیز هم زمان با روز جهانی بینایی اقدامات و فعالیتهایی را در راستای اطلاع رسانی و فرهنگ سازی برای مراقبت از چشم و پیشگیری از نابینایی و کم بینایی انجام داده است.

دکتر ساره صافی با اشاره به مشارکت حداکثری اساتید و پژوهشگران مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در اجرای برنامه های پیشگیری از نابینایی و ارتقای سلامت چشم در روز جهانی بینایی  و سایر ایام سال به برخی از  اقدامات مرکز تحقیقات چشم دانشگاه در راستای فرهنگ سازی در خصوص پیشگیری از کم بینایی و نابینایی اشاره کرد.

اجرای طرح ویزیت رایگان چشم بیماران مبتلا به دیابت در فرهنگسرای بهمن، برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی بینایی با حضور نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران، سیاستگزاران و صاحبنظران این حوزه، تهیه و توزیع پوستر روز جهانی بینایی در بین مراکز مختلف(دانشگاهی، سازمانهای دولتی و مردم نهاد در کشور)، نصب بیلبورد و اطلاع رسانی در روزنامه های کثیرالانتشار  از جمله اقدامات انجام شده توسط این مرکز است.

انتهای پیام/

 


١٤:٠٠ - شنبه ١٣ مهر ١٣٩٨    /    عدد : ٨٣٥٢٥    /    تعداد نمایش : ٢٠٤