دوشنبه ١١ فروردين ١٣٩٩ - 
1 2
 
شهادت مظلومانه حضرت امام علی ابن موسی الرضا(ع) را تسلیت عرض می نماییم
منو اصلی
صفحه اصلي > اخبار مراکز > اخبار سلامتی 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

برگزاری پانزدهمین جشنواره ابوریحان بیرونی در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی

 پانزدهمین جشنواره پژوهشی ابوریحان بیرونی دوشنبه هشتم دیماه در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی برگزار می شود. دکتر افشین زرقی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه در گفتگوی کوتاهی با ما در این خصوص توضیحاتی ارایه کرد که شرح آن در ذیل آمده است.

آقای دکتر زرقی لطفا درخصوص جشنواره  ابوریحان بیرونی مختصری برای ما توضیح دهید.

پانزدهمین جشنواره پژوهشی که امسال با نام ابوریحان بیرونی، پزشک، گیاه شناس، داروساز، ریاضیدان و منجم معروف ایرانی مزین شده به منظور تشویق و تقدیر از پژوهشگران در سطح دانشگاهی و کشوری با حضور مسوولان عالی رتبه کشوری و نظام سلامت هشتم دیماه در تالار امام خمینی (ره) دانشکده پزشکی برگزار می شود.

امسال این جشنواره رنگ ملی به خود گرفته است و در این دوره علاوه بر تقدیر از پژوهشگران، مراکز، دانشجویان و طرحهای برتر دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی از پژوهشگران برتر خارج از دانشگاه نیز تجلیل خواهد شد .البته در بخش دانشجویی نیز  دانشجویان برتر به ارایه طرحهای نمونه خود  بصورت پوستر می پردازند.

هدف از برگزاری جشنواره ابوریحان و رسالت این جشنواره چیست.

مهمترین هدف و رسالت جشنواره معرفی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بعنوان یک برند پژوهشی در سطح کشور و منطقه است. در این جشنواره براساس برنامه ریزیهای صورت گرفته دستاوردهای پژوهشی اعضای هیات علمی معرفی می شود و ضمن ارایه آخرین دستاوردهای پژوهشی دانشگاه به مسوولان، همکاران و مهمانان جشنواره جایگاه واقعی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در امر فناوری تبیین خواهد شد.

در این همایش در کنار معرفی توانمندیهای دانشگاه به دنبال طراحی یک جشنواره ملی و بین المللی هستیم و انتظار داریم دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با برقراری ارتباطات بین المللی مناسب از طریق جشنواره با سایر محققان ، هم افزایی بهتر پژوهشی در کارهای آتی خود داشته باشد.

با توجه به این که ایرانیان مقیم خارج از کشور از نظر پژوهشی دارای وضعیت ممتازی هستند و در عین حال همکاریهای پژوهشی مناسبی را نیز با کشور انجام می دهند، بر آن شدیم هرسال در این جشنواره به معرفی یک یا دو نفر از آنان بپردازیم .

تقدیر از پژوهشگران خارج از دانشگاه و ایرانیان مقیم خارج از کشور بر اساس چه معیاری صورت می گیرد.

مرکز علم سنجی دانشگاه براساس فعالیتهای پژوهشی، نقش اثرگذار افراد در امر پژوهش و اجرای پژوهشهای کلان ملی نسبت به شناسایی چهره های ممتاز کشوری در این عرصه اقدام کرده است و در این جشنواره از آنان تجلیل بعمل می آید.

تفاوت جشنواره امسال با سالهای گذشته چیست؟

جشنواره امسال برخلاف سالهای گذشته که صرفا نگاهی دانشگاهی داشت امسال با نگاهی فرادانشگاهی و ملی برگزار می شود و به معرفی پژوهشگران و محققان برتر در سطح دانشگاه و در سطح ملی و بین المللی می پردازد.

علاوه بر آن براساس شاخصهای ورودی در نظر گرفته شده برای جشنواره؛ افرادی که بعنوان برگزیده در این همایش شرکت کرده و انتخاب می شوند از حداقل امتیاز پژوهشی نظیر تعداد مقالات و میزان ارجاعات برخوردار می باشند که این امر باعث ارتقای کیفی جشنواره می شود.

در بخش دانشجویی جشنواره شاهد چه رویدادهایی هستیم.

 در این دوره از جشنواه برای دانشجویان برنامه های ویژه ای در نظر گرفته شده است . دانشجویان در اکثر زمینه های پژوهشی توانستند رتبه اول را در میان دانشگاههای علوم پزشکی کشور کسب کنند که شایسته تقدیر است.

تعداد طرحهای دانشجویی در سال 91 حدود 359 ، سال 92 حدود 457 و سال 93 تاکنون 500  طرح دانشجویی بوده که رشد قابل ملاحظه ای داشته است. تعداد مقالات چاپ شده توسط کمیته پژوهشی دانشجویان نیز از 156 مقاله در سال91 به  191 مقاله در سال 92 و 200 مقاله در سال 93 افزایش یافته است،  بنابراین در تولید مقالات دانشجویی نیز رشد قابل توجهی داشته ایم.

در زمینه ارائه مقالات دانشجویی در همایشهای داخلی و خارجی نیز از 29 مقاله در سال 91 به 105  مقاله  درسال 92 و 150 مقاله در سال 93 رسیده ایم که از این نظر نیز رشد قابل توجهی را شاهد بوده ایم .

آیا برای دستیابی به این رشد قابل ملاحظه در دانشگاه اقداماتی صورت گرفته است.

یکی از اقدامات مثبت انجام شده در سطح دانشگاه ،طراحی و اجرای کارگاههای پژوهشی متعدد با عناوین روش تحقیق، مقاله نویسی، دسترسی به اطلاعات، کارگاههای مقدماتی ، پیشرفته و تخصصی پژوهشی بوده است.

ین کارگاهها که توسط واحد توسعه پژوهشهای بالینی طراحی می شود برای تمامی دستیاران قابل استفاده می باشد. با برگزاری این کارگاهها توانستیم در راستای آشنایی استادیاران جوان و دستیاران با امر پژوهش گامهای مثبتی برداشته و از پژوهشگران جوان حمایت کنیم .

منظور شما از حمایت از پژوهشگران جوان چیست و چه تدابیری برای این منظور در نظر گرفته شده است.

طرح حمایت از پژوهشگران جوان در معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه کلید خورده است . در این طرح پژوهشگرانی که سن آنها کمتر از 35 سال است در قبال ارائه یک طرح پژوهشی می توانند از گرنت معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه (معادل هشتاد میلیون ریال) برخوردار شوند . در حال حاضر 115 نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه واجد استفاده از این گرنت هستند و با توجه به استقبال پژوهشگران در سالهای آینده این گرنت افزایش خواهد داشت.

از اقداماتی که برای برگزاری جشنواره انجام شده است بفرمایید.

در سه ماه گذشته هرهفته جلسات مربوطه با حضور معاونت ، دبیر جشنواره و اعضای کمیته ها برگزار شد و علاوه بر آن در زمینه اجرا و تدارکات و بحث های علمی و داوری و کمیته های تخصصی اقدامات لازم صورت گرفت. خوشبختانه تقریبا کارهای مربوط به جشنواره انجام شده است.

بحث اسپانسری یکی از اقداماتی است که بنا داریم از این پس برگزاری جشنواره ها با جذب اسپانسر برگزار شود تا هزینه های مضاعفی به معاونت و دانشگاه تحمیل نشود و از طرفی با کمیته های تخصصی و علمی که در این جشنواره طراحی شد سعی کردیم داوری ها هرچه بهتر و بدون مشکل انجام شود.   

و اما سخن آخر:

بی تردید برجسته کردن فعالیت های پژوهشی درسطح دانشگاه و معرفی و تقدیر از پژوهشگران برگزیده در همه زمینه ها و نمایش فعالیت تحقیقاتی واحدهای مختلف تابعه علاوه بر ایجاد یا افزایش انگیزه در بین محققان دانشگاه موجب آشنایی بهتر و بیشتر پژوهشگران با یکدیگر شده و می تواند زمینه ساز برقراری ارتباطات علمی و انجام فعالیت های مشترک در بین اعضای هیات علمی شود.

در پایان از حمایت های ریاست دانشگاه از این معاونت و زحمات تمامی اعضای هیات علمی، پژوهشگران و کارکنان حوزه پژوهشی و تمامی دست اندرکاران این جشنواره قدردانی می کنم.

خبرنگار: سعیده عباسی

تاریخ: 93/10/6


٠٨:٣٤ - شنبه ٦ دی ١٣٩٣    /    عدد : ١٦٠١٥    /    تعداد نمایش : ٥٠٧٨


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir