دوشنبه ١١ فروردين ١٣٩٩ - 
1 2
 
شهادت مظلومانه حضرت امام علی ابن موسی الرضا(ع) را تسلیت عرض می نماییم
منو اصلی
صفحه اصلي > اخبار مراکز > اخبار سلامتی 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

انجام پژوهش های بنیادی در زمینه علوم پایه و علوم بالینی بسیار اهمیت دارد

 روابط عمومی دانشگاه: دکتر حمید رضا جماعتی قائم مقام ریاست مرکز پزشکی دکتر مسیح دانشوری ضمن گرامیداشت 25 آذر ماه روز پژوهش با اشاره به نقش پژوهش در پیشبرد اهداف کلان کشور بخصوص در  درمان گفت:  با توجه به اینکه یکی از اهداف کلی کشور در امر پژوهش دستیابی به مرجعیت علمی منطقه است، انجام پژوهش های بنیادی در زمینه علوم پایه و علوم بالینی بسیار اهمیت دارد.

وی افزود: با توجه به این که بیماریهای شایع ریوی و بیماریهای عفونی شایع مانند سل یکی از معضلات کشور و منطقه ماست (کشورهای غربی و اروپایی با چنین معضلی درگیر نیستند)  می توان با انجام پژوهش در این راستا نه تنها در زمینه پیشگیری بلکه در زمینه درمان نیز به اهداف چشم انداز کشور دست یابیم و به تعالی علم پزشکی در دنیا و رسیدن کشور به مرجعیت علمی در منطقه کمک کرد.

دکتر جماعتی یکی از اهداف اساسی پژوهش در حوزه بیماریها را شناخت عوامل خطر ساز  و عوامل ایجاد کننده بیماری برشمرد که نقش مهمی در پیشگیری ،ریشه کنی و درمان بیماریها دارد و با شناخت آنها می توان نسبت به پیشبرد اهداف کلان حوزه سلامت و ایجاد سلامت در جامعه اهتمام ورزید.

وی با اشاره به این که پژوهشکده سل با 9 مرکز پژوهشی فعال در زمینه بیماریهای مختلف تنفسی نظیر سل ریوی و عوامل ویروسی که به صورت مزمن و حاد می تواند جامعه ما را تحت تاثیر قرار دهد مانند HIV و H1N1 پژوهشهای مختلفی انجام می دهد خاطرنشان کرد این مرکز با این حجم از پژوهش به عنوان قطب بیماریهای ریوی در کشور شناخته شده است.

دکتر جماعتی تاکید کرد: سعي ما این است كه با تمامي توانمندي و علم و پشتکار اعضاي هيئت علمي فعال در مراكز 9 گانه پژوهش به نقطه اي برسيم كه نه تنها در كشور بلكه در  جهان نیز به عنوان يك مركز فعال پژوهشي با كارنامه اي درخشان از پروژه هاي ملي و بين المللي درخصوص بیماریهای شایع ریوی راهگشاي بسياري از مشكلات و معضلات بیماران در سراسر دنيا باشيم.

به گفته وی مهم ترین ویژگی یک پژوهش مطلوب این است که بتواند در فرآیند پیشگیری یا تشخیص زود هنگام و یا درمان قطعی یک بیماری تاثیری مطلوب داشته باشد که این کار میسر نمی شود مگر با شناخت مشکلات و معضلاتی که یک بیماری در کشور ایجاد می کند.

دکتر جماعتی در ادامه افزود: همچنین یک پژوهش باید دیدگاه ملی داشته باشد یعنی با انجام آن بتوان باری را که به جامعه بعنوان یک معضل تحمیل شده برداشت. به نظر می رسد که با توجه به مشکلاتی که در راه انجام پژوهشهای کشور وجود دارد مراکز تحقیقاتی از انجام پروژهای کوهورتتا حد زیادی محروم هستند که راه یابی به آن نه تنها کوشش و فعالیت مراکز برای انجام آن، بلکه حمایت دانشگاه و وزارت بهداشت را می طلبد.

وی با اشاره به همکاریهای این مرکز با مراکز داخلی وخارجی و بین المللی در پژوهشها گفت: تمامی مراكز پژوهشي اين مركز براساس موضوع پژوهشي با ساير مراكز پژوهشی خارج از كشور به صورت پروژه هاي مشترك پژوهشي و مقالات پژوهشي مشترك همکاری دارند. همچنین يكي ازمصوبه هاي شوراي علمي مركز که به تازگي تصویب شد این است که  تمامي دانشجويان  PhD by Research  موظفبه گرفتن پروژه هاي پژوهشي مشترک با مراكز بنام بين المللي در آن موضوع و فعاليت مشترك با اساتيد بنام در آن رشته هستند کهبراي مثال مي توان همكاري اين مركز با WHO(سازمان بهداشت جهاني) ، ATS  ( انجمن متخصصين ريه آمريكا ) و ERS( انجمن متخصصين ريه اورپا ) را نام برد.

دکتر جماعتی به دانش پژوهان و پژوهشگران جوان توصیه کرد:دانش پژوهان و پژوهشگران جوان سعی کنید پژوهشهای خود را با هدف كاهش آلام و درد بيماران و رسيدن به نتايجي كه منجر به پيشگيري از يك بيماري و براي خدمت رسانی و ارتقای سلامت مردم انجام دهید. همچنین ايمان داشته باشید كه با انجام پژوهش براي بهبود سلامت جامعه و كشور، بهترين نتيجه را بصورت انعكاسي در زندگي خود خواهید ديد . شما عزیزان در انجام پژوهش همواره با پشتكار ، علاقه مندي ، بردباری و تحليل مرتب داده ها را مدنظر داشته باشید و بدانید  ایجاد سوالهای جدید و پیگیری آنها از پايه هاي اساسی موفقيت در پژوهش است.

وی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد:نقش سیستم های حمایتی از نظر پشتیبانی مادی و معنوی در به ثمر رسیدن این پژوهشها بسیار کارگشاست و نه تنها پژوهش بلکه پژوهشگر را نیز شامل می شود و در راه تعالی اهداف نظام سلامت کارآمد می باشد.

خبرنگار: نسرین امینیان

تاریخ:25/9/93


١١:٤٧ - سه شنبه ٢٥ آذر ١٣٩٣    /    عدد : ١٥٨٣٣    /    تعداد نمایش : ٤٣١٥


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir