دوشنبه ٠٧ خرداد ١٣٩٧ - 
1 2 3
منو اصلی
صفحه اصلي > کلینیک طب سالمندان و حافظه  

به گزارش روبط عمومی بیمارستان در مصاحبه با سرکار خانم دکتر طاهری تنجانی متخصص طب سالمندان در بیمارستان:

دوره سالمندي توام با توانمندي ،‌ نيازمند برنامه ريزي از سنين پايين تر است.

همه ما خواهان آن هستیم که از زندگی شاد و آرام برخوردار باشیم و دستیابی به طول عمر بیشتر کیمیایی است که در طول سالیان متمادی همه به نوعی در جست وجوی آن بوده ایم. رسیدن به این هدف چندان دور از دسترس نبوده و احتیاج به هیچ جادو و اعجازی هم ندارد، کافی است اندکی به جسم و ذهن خود بیشتر توجه کنیم تا بتوانیم با تامین سلامت هر دوی آنها، به راز طول عمر پی ببریم، در همین راستا با دکتر پریسا طاهری متخصص طب سالمندان بیمارستان آیت ا... طالقانی به گفتگو نشستم  که به شرح ذیل می باشد .

با افزايش سن اميد به زندگي و سالمندي مشكلات عديده اي گريبانگير نظام سلامت خواهد شد، آيا تاكنون اقدامي  در اين زمينه در سطح كشور صورت گرفته است ؟

از سال 1387 اولين كلينيك تخصصي دانشگاهي سالمندي در بيمارستان آيت ا... طالقاني راه اندازي شده است كه هدف آن ارايه خدمات به سالمندان  و افراد بزرگسالي كه در مرحله قبل از سالمندي هستند( ميانسال) مي باشد .

ايجاد اولين كلينيك تخصصي سالمندان در بیمارستان آیت ا... طالقانی  تدبيري براي ارتقاي سلامت سالمندي در جامعه بوده است درخصوص اين كلينيك ، اهداف ، برنامه ها و فعاليتهاي آن مختصري توضيح دهيد.

گفته مي شود  براي اين كه در آينده سالمندي اكتيو و فعالي اتفاق بيفتد بايد از سالها قبل به فكر آن باشيم و  فرد دوره ميانسالي خود را با توانمندي طي كند تا بتواند سالمندي سالمي را تجربه نمايد.  در اين كلينيك تخصصي افراد مورد ارزيابي كامل سالمندي قرار مي گيرند ضمن اين كه به يكسري از سندرمها و مشكلات شايع سالمندي مثل اختلال خواب ، افسردگي ، حافظه ، مشكلات عضلاني اسكلتي مثل پوكي استخوان و ... توجه ويژه مي شود و ضمن بيان توصيه هاي ضروري ، درمانهاي مختلف در بيماري ها نيز به مراجعان ارايه مي شود.

در اين كلينيك ضمن غربالگري مشكلات بيماران ، درمان و پيگيري نيز صورت مي پذيرد و درصورت نياز از مشاوره و همكاري ساير متخصصان نيز استفاده مي كنيم . لازم به ذکر است که این کلینیک در روزهای شنبه و دوشنبه پذیرای کلیه مراجعین می باشد.

آیاسالمندي مساوي با درد ، ناتواني و بيماري است ؟ پيري مساوي با بيماري و ناتواني نيست بلكه قسمتي از زندگي است كه هركسي شانس رسيدن به اين دوره را ندارد. در گذشته اين گونه  دعا مي كردند كه الهي پير شوي يعني انشاءا... طول عمر  داشته باشي اما امروزه به دليل اين كه در جامعه ما تصور مي شود پيري مساوي با بيماري و ناتواني است افراد با شنيدن اين دعا مي گويند خدا نكند، دوست دارم در جواني بميرم . زيرا اين تفكري كه در ذهن افراد وجود دارد به صورت منفي نقش بسته است در صورتي كه همين الان نيز  در جامعه ما بزرگ سياستمداران سالمندي را داريم كه در صحنه هاي مختلف فرهنگي ، بهداشتي و... فعال هستند و نظرات بسيار گرانقدري دارند بنابراين سالمندي مترادف با از كارافتادگي و كنار گذاشتن  نيست.

 متاسفانه کلمه سالمندی در کشور ما بار منفی دارد.که برای اصلاح این تفکر نیاز به فرهنگ سازی وجود دارد. لازم به توضیح است  که نباید افراد صبر کنند تا به سن سالمندی برسند و بعد به کلینیک سالمندی مراجعه نمایند.قسمت مهمی که درطب سالمندی به آن توجه ویژه می شود این است که افراد از 50 سال به بعد باید به کلینیک سالمندی مراجعه نمایندتا ضمنup  check  کامل ،عوامل خطر استخراج شده و مورد ارزیابی قرارگیرند تا در آینده به سلامت، وارد سن سالمندی شوندو بتوانند در آینده  ،سالمندی سالم همراه با توانمندی را تجربه نمایند.

از نظر علمي سن سالمندي در چه محدوده سني قرار دارد و به چه كساني سالمند اطلاق مي شود.
سن سالمندي براساس تعريف سازمان بهداشت جهاني 60  سال به بالا مي باشد. البته براي سالمندي تقسيم بندي هاي مختلفي وجود دارد و اين تقسيم بندي كه عنوان كردم نوع تقويمي است يعني براساس سن فرد ، سالمندي وي را تعيين كنيم ولي مسلم است كه سن فيزيولوژيك  و سن تقويمي هر فردي ممكن است بر هم منطبق نباشد  بطور مثال در بررسي يك فرد 50 ساله ممكن است سن فيزيولوژيك وي پيرتر يا جوانتر از 50 سال باشد.

ما دوست داريم كه حداقل سن فيزيولوژيك و سن تقويمي بر هم منطبق باشد و فرد از سن خود پيرتر نباشد. با توجه به اين كه اميد به زندگي خانمها در كشور ما بيشتر است بنابراين در آينده تعداد خانمهاي سالمند زيادي خواهيم داشت و اگر آنها روي سلامت خود دقت نكنند در آينده دچار مشكل خواهند شد. بطور مثال خانمي كه  دچار يائسگي زودرس شده و آن را طبيعي دانسته و پيگيري نكرده است  نمي داند كه در آينده دچار مشكلات زيادي از جمله پوكي استخوان و... در دوره سالمندي خواهد شد. به همين خاطر توصيه مي كنم تمام افراد بزرگسال و ميانسال براي ارزيابي به كلينيك سالمندي مراجعه كنند و كساني كه نيازمند به بررسي بيشتر هستند خدمات لازم را دريافت خواهند كرد.

توصيه شما براي سالمندان و خانواده هاي آنان براي سلامت بيشتر و زندگي بهتر چيست؟

يك بعد قضيه نگاه و وظيفه اي است كه ما مسوولان در قبال سالمندان داريم اما سالمندان نيز در قبال خودشان مسوول هستند و بايد چهارسرمايه را با خود داشته باشند تا زماني كه به دوره سالمندي مي رسند سالمند موفقي باشند يعني همگي ما بايد آويزه گوشمان باشد كه اين چهار سرمايه بايد همراه  خود داشته باشيم تا در آينده سالمند موفقي باشيم.

اول سرمايه جسماني است ، يعني چه بايد انجام دهيم كه در آينده يك سالمند ي باشيم كه از نظر جسماني حداقل مشكلات را دارا باشيم

دوم به روز نگه داشتن خرد و دانش است گرچه برخي سالمندي را مصادف با بازنشستگي تصور مي كنند. افرادي كه شغل آزاد دارند  همچنان به كار ادامه مي دهند اما آناني كه شغل دولتي دارند پس از يك دوره خاص بازنشسته مي شوند . اين بازنشستگي از كار روتيني بوده است كه براي وي در نظر گرفته شده است اما يك سالمند به هيچ عنوان نبايد خودش را بازنشسته در نظر بگيرد همچنان بايد فعال باشد و در كارهاي مختلف حضور پيدا كند از جمله تعامل براي نگهداري نوه هايش ، شركت در ورزشهاي همگاني و... و خودش را به روز نگه دارد.


سوم بايد يك پس انداز اقتصادي قابل قبول داشته باشد تا وقتي به دوره سالمندي مي رسد يك پشتوانه قوي داشته باشد.

موضوع چهارم پشتوانه عاطفي است كه بايد سالمند ارتباطات عاطفي خود را حفظ كند و ارتباطاتي كه در دوره قبل از سالمندي براي خودشان برقرار مي كنند يك بانك معنوي و عاطفي است كه در آينده و در هنگام نياز قابل برداشت است .

 

 

پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
مرکز پزشکی آموزشی و درمانی آیت الله طالقانی

آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی  بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 230311 -021

پست الکترونیک: taleghani@sbmu.ac.ir