صفحه اصلي > اخبار > اخبار متحرک 
 


در همایش فناوری سلامت عنوان شد: پتانسیل فعالیت 100 شرکت دانش بنیان در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

در همایش فناوری سلامت عنوان شد: پتانسیل فعالیت 100 شرکت دانش بنیان در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در اولین همایش روز فناوری سلامت با اشاره به هدف گذاری معاونت تحقیقات و فناوری بر دو محور ارتقای کیفی تحقیقات و جهت گیری پژوهش توضیحاتی را در خصوص ترسیم نقشه راه این دو هدف معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه تبیین کرد و پتانسیل دانشگاه را مناسب فعالیت برای 100 شرکت دانش بنیان دانست.
دکتر افشین زرقی با تاکید برتولید علم باکیفیت و تحقیقات مقاله محوروکاربردی که باید منجر به رفع نیازهای مشکلات حوزه سلامت شود، گفت: محقق و فردی که صاحب ایده باشد باید به سمت فناوری و تولید محصول ودر نهایت اشتغالزایی پیش برود، بر همین اساس و تفکرمعاونت پژوهشی دانشگاه به معاونت تحقیقات و فناوری تغییرنام یافت. 
وی در خصوص وضعیت رشد تولیدات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت: تولیدات علمی دانشگاه طی یک بازه زمانی چهارساله دوبرابر شده است، حقیقتا برای دستیابی به این هدف چهارسال برنامه ریزی صورت گرفته است و امروز با نگرش کیفی نگری که رشد فزاینده دانشگاه را در رنکینگ ها در پی داشته است؛  دانشگاه در زمینه رشد تولیدات علمی با 100 درصد پیشرفت رتبه اول کشور را از آن خود کرده است. همچنین در سال 95 تعداد مراکز رشد دانشگاه از یک مرکز به چهار مرکز رسیده است. 
ایجاد شورای فناوری، برگزاری جلسات معرفی مدیریت فناوری از جمله مرکز رشد و آزمایشگاه جامع به کلیه مراکز تابعه دانشگاه، اطلاع رسانی و بازنگری و تدوین آیین نامه ها از جمله اقداماتی بود که دکتر زرقی در خصوص حرکت دانشگاه به سمت تبدیل شدن به دانشگاه نسل سوم به آن اشاره کرد. 
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به حمایت مادی و معنوی از پژوهشگران دانشگاه اشاره کرد و گفت: ثبت اختراع داخلی، ثبت پتنت خارجی، برگزاری کارگاههای فناورانه، تجاری سازی محصول، حمایت از طرحهای فناورانه، سرمایه گذاری در صندوق حمایت از فناوران، اختصاص بودجه به صورت بلاعوض در اختیار پژوهشگران جوان، محققین و فناوران و. . .  از جمله این اقدامات بوده است که درنهایت نتیجه این حمایت ها و نظارت ها افزایش شرکت های دانش بنیان را در پی داشته است. 
وی گفت: تعداد شرکت های دانش بنیان نیز از2 شرکت به 33 شرکت در سال جاری رسیده و دانشگاه ظرفیت یکصد شرکت دانش بنیان را دارد. 
دکتر افشین زرقی افزود: امسال از تعدادی داروی پیشرفته همانند یدوفولیک با لگوی دانشگاه رونمایی شد و بزرگترین اتاق تمیز با بودجه 5 میلیارد راه ندازی شد که در ادامه با قرادادهایی که منعقد شده است سه دارودر زمینه سرطان و نقص ایمنی سال آینده وارد بازارمی شود در اختیار بیماران قرار خواهد گرفت. 
وی تجهیز آزمایشگاه جامع دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی را یکی از اقدامات صورت گرفته در سال جاری اعلام کرد و گسترش شبکه های علمی و فناوری را از اولویت های مهم دانشگاه برشمرد و ادامه داد: شبکه های علمی مانند طب بازساختی و سلول های بنیادی، طب سنتی و توسعه دارو از جمله شبکه های علمی است که در این مجموعه ایجاد شده است. 
وی برگزاری این همایش را نمونه ای از تمرین بین بخشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با سایر دانشگاه های معتبر کشور اعلام کرد و بر لزوم استمرار و گسترش این روند درکشور تاکید کرد. 
دکترزرقی همچنین درباره گسترش روابط علمی بین المللی از انعقاد تفاهم نامه هایی در این زمینه با کشورهایی همچون هلند، اتریش و مجارستان خبر داد.