صفحه اصلي > اخبار > اخبار متحرک 
 


دکتر پیوندی: گسترش مرزهای دانش یکی از شاخصه های مهم قدرت در جهان است

دکتر پیوندی: گسترش مرزهای دانش یکی از شاخصه های مهم قدرت در جهان است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در نخستین همایش روز فناوری سلامت، ضمن اشاره به اهمیت همکاری بین بخشی در حوزه دانش، گسترش مرزهای دانش را یکی از شاخصه های مهم قدرت در جهان دانست. 
دکتر علی اصغر پیوندی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این همایش ضمن خیر مقدم به همه فناوران و فعالان حوزه سلامت گفت: میزبانی این همایش مایه افتخار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است و حضور وزیر محترو علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه های فنی و معتبر کشور نشان از اهمیت و حساسیت موضوع فناوری سلامت دارد. 
دکتر پیوندی گسترش مرزهای دانش و بویژه تبدیل دانش به ثروت و توسعه کسب و کار را یکی از شاخص های مهم برتری و قدرت در جهان امروز دانست و تأکید کرد: دانشگاهها به عنوان مراکز اصلی پژوهش و نوآوری و پیشگامان اقتصاد دانش بنیان سهم ویژه ای در تقویت اقتدار ملی و اقتصاد مقاومتی دارند. تحقق اقتصاد دانش بنیان از یک سو نیازمند سرمایه گذاری در دانشگاهها و از سوی دیگر نیازمند اهتمام دانشگاهها به نیازهای جامعه است. 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص اهداف همایش روز فناوری سلامت اظهار داشت: این همایش برای نخستین بار با ابتکار و میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و همراهی دانشگاه صنعتی امیر کبیر، دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه صنعتی شریف؛  با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با هدف معرفی دستاوردها و تجلیل از برترین محصولات، اختراعات و ایده ها در حوزه فن آوری سلامت و هم اندیشی برای توسعه همکاری های بین رشته ای میان علوم پزشکی و علوم فنی-مهندسی در مسیر ارتقای فناوری سلامت در کشور برگزار می شود.  امیدواریم در سالهای آینده به میزبانی دانشگاه های دیگر و مشارکت تعداد بیشتری از دانشگاه ها شاهد توسعه کمی و کیفی این همایش و ترویج و تعمیق اهداف آن باشیم. 
وی با اشاره به دانشگاه های نسل سوم اذعان داشت: اگر روزگاری عمده‏ترین فعالیت دانشگاه ها در آموزش و پژوهش با رویکرد تک رشته ای بود، امروز در نسل سوم دانشگاه ها توسعه فنآوری، با رویکرد بین رشته ای و در سایه ارتباط با صنعت نقش محوری یافته است. در این راستا، این دانشگاه پس از کسب افتخارات و جایگاه ویژه در حوزه های آموزشی و پژوهشی در سطوح ملی و بین المللی، در پی تبدیل شدن به دانشگاه نسل سوم است. 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، سرمایه‏گذاری مادی و معنوی برای توسعه فناوری دانشگاه‏ها را از ضرورتهای حفظ استقلال و توسعه ایران اسلامی توصیف کرد. 
دکتر علی اصغر پیوندی با اشاره به "پاسخگویی اجتماعی" به عنوان رسالت ویژه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ابراز داشت: دانشگاه در همه مأموریت ها از جمله در حوزه فنآوری و نوآوری توجه حداکثری به نیازها و تقاضاهای جامعه و تلاش حداکثری برای برآورده کردن آنها و پذیرفتن مشکلات سلامت جامعه پیرامونی را سر لوحه خود قرار داده است. 
دکتر پیوندی، هدایت فعالیتهای پژوهشی به سمت اولویتها و نیازهای جامعه از طریق ایجاد 5 شبکه علمی در حوزه های طب بازساختی و سلولهای بنیادی، طب مولکولی، تولید دارو و سلامت غذا، طب سنتی و طب پیشگیری؛  تاسیس مدیریت امور فنآوری در معاونت تحقیقات و فنآوری دانشگاه؛  افزایش مراکز رشد دانشگاه از یک مرکز به چهار مرکز شامل مرکز رشد فناوریهای دارویی، طب بازساختی و سلولهای بنیادی، فنآوریهای نوین دندانپزشکی و مرکز رشد انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی، افزایش شرکت های دانش بنیان از 2 شرکت به 33 شرکت، ایجاد مرکز نوآوری، پرداخت 36 میلیارد ریال حمایت و تسهیلات فنآورانه (28 میلیارد ریال وام و 8 میلیارد ریال کمک بلاعوض)، توسعه زیر ساخت های فنآوری مانند راه اندازی بزرگترین اتاق تمیز صنعتی کشور، توسعه نظام مند همکاری های برون دانشگاهی در قالب انعقاد تفاهم نامه های ملی و بین المللی و پیگیری اجرای آنها، به ویژه افزایش همکاری با دانشگاههای فنی و مهندسی را به عنوان مهمترین اقدامات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در راستای توسعه فناوری سلامت بر شمرد. 
 
وی همچنین با اشاره به چالش های پیش رو در خصوص توسعه آموزش و دانش سلامت گفت: تحقق دانشگاه های نسل سوم نیاز به تغییرات در برخی ضوابط و اسناد بالادستی دارد. نمی توان با دستورالعمل‏ها و ساختارهایی که بین آموزش مقطع کارشناسی و دکترا تفاوت چندانی قایل نیست، در این مسیر موفق شد. از گروه آموزشی که به دلایل ساختاری فاقد ماموریت بلندمدت علمی است و اعضای آن به فعالیتهای پراکنده می پردازند و از ضوابطی که به جای همکاری علمی، اعضای هیات علمی را به کار انفرادی سوق می دهد، نمی‏توان انتظار جهش علمی داشت. 
دکتر پیوندی، اهتمام بیشتر به پژوهش و فن آوری، الگوبرداری و بومی‏ سازی تجربیات موفق در دنیا و هم‏اندیشی و هم صدایی دانشگاهیان پیشرو در حوزه فن آوری را رویکردی راهگشا در بهینه کردن تولیدات فناورانه در بخش سلامت دانست. 
 
دکتر پیوندی در پایان این همایش، توسعه کیفی و کمی حوزه پژوهش و فن آوری و باور عمیق به قابلیت‏های محققان و دانشمندان پرتلاش کشور را التزام و تعهد خانواده بزرگ علوم پزشکی شهید بهشتی دانست.