صفحه اصلي > اخبار > اخبار متحرک 
 


بیماران تنفسی این نکات مراقبتی را جدی بگیرند!

بیماران تنفسی این نکات مراقبتی را جدی بگیرند!

 دكتر خسرو آگین فوق‌تخصص ریه و رئیس بخش ریه بیمارستان لقمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: آلودگی هوا، بوی عطر و خوشبو‌كننده‌های هوا و همچنین شوینده‌ها از عوامل بروز بیماری آسم هستند كه حذف این عوامل از زندگی فرد بیمار كمك شایانی به بهبود وی خواهد كرد و از تشدید و خطرآفرینی این بیماری جلوگیری می‌كند. 
بیماری آسم می‌تواند به‌صورت سرفه‌های ممتد و تنگی‌نفس خود را نشان دهد كه معمولا بیشتر بیماران با مشاهده این علایم به كلینیك‌ها مراجعه می‌كنند. گروهی از بیماران غالبا با روبه‌رو‌شدن با برخی عوامل بیماریشان تشدید می‌شود؛  به‌طور مثال خانم‌هایی كه دارای ریه‌های تحریك‌پذیر هستند هنگام تنفس بو و ذرات گرد و غبار درفضای آشپزخانه یا استشمام بوی شوینده‌ها، دچار حملات و تنگی نفس می‌شوند. 
عضو هیات علمی و استاد دانشگاه علوم‌پزشكی شهید بهشتی گفت: از عواملی كه در تشدید این بیماری تأثیرگذار هستند می‌توان به سیگار‌كشیدن اشاره كرد. باید گفت افرادی كه در محیط كارشان آلودگی وجود دارد در خطر ابتلا به بیماری آسم هستند كه در اصطلاح به بیماری آنها آسم شغلی می‌گوییم. 
دکتر خسرو آگین افزود: قرارگرفتن در هوای سرد موجب بروز بیماری آسم خواهد شد اما اینگونه نیست كه هر كسی كه در هوای سرد قرار گرفت به آسم مبتلا شود. اما قرارگرفتن در هوای سرد یكی از عوامل تشدید بیماری افرادی است كه دارای ریه‌های حساس و خطرپذیر هستند. بیماری آسم یك بیماری اكتسابی است و فرد در طول دوره زندگی به این بیماری مبتلا می‌شود و افرادی كه زمینه آلرژی دارند یعنی افرادی كه به‌طور ذاتی به بیماری‌های آلرژیك واكنش نشان می‌دهند و به عوامل محیطی حساسند، بیشتر در معرض بیماری آسم قرار دارند كه در اصطلاح به این بیماری آسم آلرژیك می‌گوییم. شیوع این بیماری در افراد زیر15 سال بیشتر است و خوشبختانه اگر این بیماری خوب كنترل شود بهبود می‌یابد. 
وی گفت: بهتر است بیمارانی كه با آسم دست و پنجه نرم می‌كنند برای دریافت رژیم غذایی مناسب به پزشك متخصص تغذیه مراجعه كنند اما توصیه می‌كنم این افراد از غذاهایی مثل فلفل كه باعث تحریك‌پذیری ریه‌ها می‌شود، خودداری كنند. همچنین استفاده از ادویه‌جات، لبنیات و فست‌فود‌ها، سس، سركه و برخی از میوه‌ها باعث تشدید آسم می‌شود. توصیه می‌شود این افراد از مصرف غذاهای سرخ شده نیز اجتناب كنند. 
وی گفت: متأسفانه مردم جامعه براین باورند كه استفاده از گیاهان دارویی هیچ‌گونه عوارضی برای فرد ندارد؛  در حالی كه اگر افراد بدون مشورت با متخصص طب سنتی اقدام به مصرف گیاهان دارویی كنند ممكن است بیماریشان شدیدتر شود. بنابراین برای استفاده از گیاهان دارویی بهتر است به متخصص طب سنتی مراجعه شود.