صفحه اصلي > اخبار > همایش ها 
 


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری کارگاه مرور میدانی، استقرار و تثبیت برنامه متابولیک ارثی

کارگاه‌ مرور میدانی، استقرار و تثبت برنامه متابولیک ارثی در معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با حضور رئیس و کارشناسان اداره ژنتیک وزارت بهداشت، رؤسای گروه پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر، کارشناسان ژنتیک، پزشکان منتخب برنامه، نمایندگانی از آزمایشگاه‌های ژنتیک و MS-MS دانشگاه های علوم پزشکی تهران، ایران و شهید بهشتی در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در روز پنج شنبه 17 اسفندماه سالجاری برگزار شد.
 
در ابتدای جلسه دکتر وحیدی رئیس دانشکده داروسازی ضمن خیرمقدم به حاضرین از آغاز برنامه متابولیک ارثی در کشور ابراز خشنودی کرد. 
سپس دکتر سماوات رئیس اداره ژنتیک وزارت بهداشت با بیان اهداف برگزاری این کارگاه، بر ضرورت هماهنگی‌های بیشتر بین بخشی برای اجرای موفق برنامه تاکید کرد. 
در ادامه، صفائی کارشناس ژنتیک دانشگاه به ارائه گزارشی از روند راه اندازی و اجرای برنامه متابولیک ارثی در محدوده تحت پوشش دانشگاه پرداخت و پس از آن کارشناسان ژنتیک دانشگاه های علوم پزشکی تهران و ایران نیز خلاصه ای از اقدامات انجام شده برای راه اندازی برنامه ارائه کردند.
سپس دکتر کبارفرد رئیس آزمایشگاه MS-MS دانشگاه، گزارشی از نحوه راه اندازی و انجام آزمایشات با روش MS-MS و آنالیزی از آزمایشات انجام شده بر روی نمونه های اخذ شده از نوزادان شهرستان پایلوت ارائه کرد.
در ادامه دکتر محبی از آزمایشگاه MS-MS مرکز طبی کودکان نیز به ارائه گزارشی از روند اقدامات انجام شده در این آزمایشگاه پرداخت و دکتر حاجی ولیزاده کارشناس ژنتیک وزارت بهداشت، تطبیق گردش کار برنامه متابولیک ارثی با ساختار اجرایی برنامه PKU را تشریح کرد. 
دکتر طالبی نیز فرآیندهای برنامه متابولیک ارثی شامل نقاط برش غربالگری، آزمایشات تایید، گردش بیمارستانی برنامه و نقش آزمایشات ژنتیک در پیشگیری و تشخیص را مورد بحث و تبادل نظر قرار داد.
در پایان دکتر سماوات ضمن جمع بندی مباحث مطروحه از تلاش های دانشگاه شهید بهشتی در خصوص راه اندازی و استقرار برنامه تقدیر و تشکر کرد.
گفتنی است، اداره ژنتیک وزارت بهداشت در نظر دارد به زودی برنامه غربالگری بیماری های متابولیک ارثی را در بستر برنامه PKU که در راس بیماری های متابولیک ارثی قرار دارد، در سراسر کشور اجرا کند و در این میان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به عنوان یکی از دانشگاه های پایلوت از 14 بهمن سال جاری فعالیت خود را به طور رسمی در این زمینه آغاز کرده است. 
در برنامه متابولیک ارثی سعی بر این است که با استفاده از نمونه کف پای نوزادان بیش از 20 بیماری متابولیک ارثی مورد تشخیص و درمان زودهنگام قرار گیرند تا بتوان از عوارض جبران ناپذیر این بیماری ها از جمله صدمات شدید مغزی جلوگیری کرد.
 


١١:١٤ - دوشنبه ٢١ اسفند ١٣٩٦    /    عدد : ٥٩٤٢٠    /    تعداد نمایش : ٨٠٨