صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

ثبت نام بیش از 2500 نفر از زائران اربعین حسینی در پویش اهدای عضو

رئیس واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به پویش " اهدای عضو، اهدای زندگی" گفت: در این پویش قصد بر فرهنگ سازی و انتقال این موضوع است که بدن بعد از مرگ مغزی بجای رفتن زیرخاک، با اهدای عضو می تواند جان بسیاری را نجات دهد.
دکتر فرحناز صادق بیگی تصریح کرد: در ادامه این پویش غرفه ای در شهرستان اندیمشک برای زائران اربعین حسینی دایر شده تا زائرانی که از موکب های استان های مختلف کشور به سمت کربلا و نجف اشرف می روند درصورت تمایل، برای اهدای عضو ثبت نام کرده و کارت عضویت دریافت نمایند.
وی افزود: خوشبختانه در10 روز، بیش از2500 نفر ثبت نام کرده اند و تنی چند از اعضای شورای شهر و شهردار اندیمشک نیز در این پویش شرکت کرده اند. حسنوند رئیس کمیسیون انرژی و نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی نیز با ثبت نام برای دریافت کارت اهدای عضو به این پویش پیوست.
رئیس واحد فراهم آوری اعضای پیوندی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری ادامه داد: این پویش تا بعد از اربعین در اندیمشک برقرار خواهد بود و حدود 3هزار بروشور برای آشنایی مردم با مفاهیم مرگ مغزی و کما آشنا بین آنان توزیع می شود.
دکتر صادق بیگی اذعان داشت: کارت اهدای عضو تنها یک کار فرهنگی است و الزام قانونی ندارد. اهدای اعضای شخصی که دچار مرگ مغزی شده است، پس از شناسایی و تایید نهایی به وسیله معاینات و آزمایش های تکمیلی توسط متخصصین وزارت بهداشت، با رضایت اولیای دم در حضور نماینده قوه قضاییه انجام می شود.
به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در شاهچراغ هم غرفه ای برای روز اربعین مستقر خواهد شد.  همچنین در تبریز هم در 10روز نخست محرم برنامه و غرفه هایی به این منظور ایجاد شده بود که بالغ بر 3500برشور آموزشی توزیع و علاقه مندان به دریافت کارت اهدای عضو ثبت نام کردند.
رئیس واحد فراهم آوری اعضای پیوندی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری در ادامه از برخی فعالیت های دیگر این واحد در جهت ترویج فرهنگ اهدای عضو نام برد که شامل: برگزاری نمایشگاه فرهنگ پویایی و سلامت دانشگاه صنعتی قم که منجر به 
ثبت نام300 تن از اساتید و دانشجویان این دانشگاه در سامانه رسمی اهدا عضو شد.
وی افزود: برگزاری کارگاه های آموزشی ویژه دانشجویان واحد علوم دارویی و ثبت نام 300 دانشجوی واحد دارویی دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران ، برگزاری کارگاه آموزشی مفاهیم پزشکی، فرایند مذهبی و فرهنگی اهدای عضو جهت دانشجویان دانشکده فنی دانشگاه آزاد تهران جنوب و ثبت نام بیش از 150 نفر در سامانه اهدای عضو از جمله دیگر فعالیت های اخیر می باشد.
دکتر صادق بیگی در خاتمه یکی دیگر از فعالیت های این واحد را برگزاری سمینار اهدای عضو با هماهنگی کانون دانشجویی هلال احمر و دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران با حضور سرپرست این دانشگاه و سفرای اهدای عضو از قشر هنرمندان و بازیگران سینمایی خبرداد و افزود: در این سمینار توضیحات کاملی از چگونگی مرگ مغزی، دریافت و اهدای اعضا، دشواری‌های فقدان عضو تا دریافت عضو جایگزین، کمبود عضو در بانک اهدا و اتمام زندگی عزیزان در انتظار پیوند در اختیار شرکت‌کنندگان قرار گرفت تا یادآور حفظ سلامت جسمانی هر فرد در طول زندگی بوده و بداند که اعضایی از بدن پس از اتمام عمر مفید جسمانیش می‌تواند جایگزینی برای کسی باشد که در فقدان عضوی، حیاتش در طول مدت کوتاهی پایان خواهد یافت.
 


١٠:٤٤ - شنبه ٢٠ آبان ١٣٩٦    /    عدد : ٥٤٠٥٢    /    تعداد نمایش : ٥٣١