صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


وزیر بهداشت: بی حاشیه ترین دوره دارو و تجهیزات پزشکی در دولت یازدهم بود

وزیر بهداشت: بی حاشیه ترین دوره دارو و تجهیزات پزشکی در دولت یازدهم بود

وزیر بهداشت با حضور در همایش معاونین غذا و داروی سراسر کشور که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سالن همایش های بین المللی رایزن برگزار شد، با بیان اینکه در دولت یازدهم مشکل کمبود دارو برطرف شده است گفت: خوشبختانه با حمایت‌های مالی که از افراد نیازمند شد، کمبودها تامین شد و اقلام دارویی 2 برابر شد.
دكتر حسن هاشمی، وزیر بهداشت در همایش معاونین غذا و دارو دانشگاه های علوم پزشکی کشور گفت: از طرف خود و دولت از معاونت هاي غذا و دارو، به خاطر زحمات چهارسال گذشته تشكر مي كنم، زيرا فعاليت هاي صورت گرفته باعث دلگرمي مردم عزيز شده است، به نحوی که در ۴ سال گذشته با کمبود دارو مواجه نبودیم، اما به اين معنی نیست كه مشكلي وجود ندارد.
وزير بهداشت با اشاره به اينكه دسترسی مردم به اقلام دارویی افزایش یافته است، خاطرنشان كرد: درحال حاضر اقلام دارویی ۲ برابر افزایش پیدا کرده است.
دکتر هاشمی گفت: اقلام واکسن نیز مانند داروها در دولت یازدهم افزایش یافته است، در آغاز کارمان برای واکسن های معمولی هم دچارمشکل بودیم و این واکسن ها استاندارد نبودند که خوشبختانه با حمایت‌های مالی که از افراد نیازمند شد، کمبودها تامین شد و همه این اقدامات در سراسر کشور در 100 روز اول دولت یازدهم اتفاق افتاد. 
وزیربهداشت تصریح کرد: در این دولت در جهت کاهش واردات و توسعه صادرات حرکت‌های خوبی انجام شد و در زمینه توجه به اقتصاد مقاومتی و تولید داروهای جدید گام‌های موثری برداشته شد.
وزیر بهداشت با تاکید براینکه حوزه دارو و تجهیزات پزشکی در تمام ادوار پر حاشیه بوده است، ادامه داد: شاید کم حاشیه‌ ترین دوره در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی در دولت یازدهم بوده است. در گذشته روسای سازمان‌ها و وزرا آسیب‌های زیادی را به دلیل حاشیه‌های این حوزه می‌دیدند، اما در این دوره با حضور آقای دکتر دیناروند کمتر دچار حاشیه بودیم هر چند که بی‌حاشیه هم نبودیم.
دکتر هاشمی ادامه داد: دلیل برخی حاشیه‌ها هم نقل و انتقالاتی است که در حوزه مالی، ‌سرمایه‌گذاری و صدور مجوزها صورت می‌گیرد و گروه‌ها و جریانات مختلفی در آن تاثیرگذارند. در عین حال خوشحالیم که این دوره به سلامت به سرانجام می‌رسد.
وزیربهداشت با تاکیدبراینکه حوزه غذا و دارو در طرح تحول نظام سلامت کم حاشیه بوده است،‌ عنوان کرد: خوشحالیم که در این روزهای پایانی کمبود دارو و تجهیزات، مردم را آزار نداده است، هر چند برخی افراد شیطنت‌هایی انجام دادند و تلاش کردند که این اتفاق بیفتد و ما از چند لایه پشت پرده آن باخبریم، اما اقدامات آنها اثرگذار نبود.
دکتر هاشمی با بیان اینکه با توجه به شناختی که در این حوزه پیدا شده، در دور دوم دولت آقای روحانی باید تصمیم‌های استراتژیک‌ تری در حوزه دارو گرفته شود،‌ افزود: باید در دولت دوازدهم به داروهای ژنریک، نوسازی صنعت دارو، تولید داخلی دارو، شرکت‌های دانش‌بنیان و غیره توجه بیشتری شود و تولیدکنندگان و سندیکای دارو بازارهای بیشتری را مورد هدف قرار دهند.
دکتر هاشمی ادامه داد: از طرف دیگر هم خریداران خدمت اعم از وزارت بهداشت و بیمه باید استراتژی‌های مناسبی داشته باشند و علاوه بر کنترل قیمت‌ ها به موضوع کیفیت هم بپردازند و به مرغوبیت آنها توجه کنند. 
وزیر بهداشت گفت: صنایع دارویی همکاری خوبی با ما داشته‌اند،‌ اگر در دولت بعد صنعت دارویی کشور مورد بی‌توجهی قرار گیرد، نمی‌شود آن را اداره کرد، در حالی که خریدار عمده خدمت به طور مستقیم و غیرمستقیم دولت است، اما برای پرداخت هزینه‌ ها تضمینی وجود ندارد و صنایع داروسازی نمی‌ دانند قرار است، پول‌شان را به چه شکلی و چه زمانی دریافت کنند،‌ بعد هم که بعد از یک سال که می‌خواهیم پولشان را پرداخت کنیم به آنها اوراق می‌دهیم و نهایتا دودش در چشم مردم می‌ رود که اگر این اوضاع ادامه یابد ممکن است در کیفیت هم اثر بگذارد و درمان مردم با داروهای مرغوب انجام نشود.
وزیر بهداشت گفت: انتظارمان این است که همه در این حوزه کمک کنند و کمی مهربان باشند و اگر هم اشکالی وجود دارد آن را به ما بگویند تا آن را اصلاح کنیم و در عین حال اگر می‌خواهند کارمان را درست انجام دهیم، نباید ما را اذیت کرده و به ما بی‌احترامی کنند و اگر اشکالی وجود دارد از طریق قانونی عمل کنند. 
دکتر هاشمی در پایان گفت: درست نیست که با سلامت مردم بازی کنیم؛ چرا که حوزه سلامت با جان، روح و روان مردم سر کار دارد و ایجاد یک شایعه یا یک جو نادرست برای آن می‌تواند اثرات جانی به همراه داشته باشد.