صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


همه تلاش ها برای یک روز «خاص»/18 اردیبهشت ماه روز جهانی تالاسمی، بیماری های خاص و صعب العلاج

همه تلاش ها برای یک روز «خاص»/18 اردیبهشت ماه روز جهانی تالاسمی، بیماری های خاص و صعب العلاج

هشتم ماه می مصادف با 18 اردیبهشت ماه را روز جهانی تالاسمی، بیماری های خاص و صعب العلاج نامیده اند؛  افرادی که بیماری آنها در جامعه عمومیت نداشته و برای درمانی آنها شرایط ویژه یی می بایست فراهم شود. در واقع این بیماری ها درمان دائمی ندارند و فرد تا آخر عمر به این بیماری مبتلا است. 
به گفته دکتر نوربخش رییس اداره مددکاری و بیماری های خاص معاونت درمان دانشگاه، براساس تعریف فعلی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی بیماری های تالاسمی، هموفیلی، دیالیز و ام اس در زمره بیماران خاص؛  و بیماری های سرطان، پیوند کلیه، دیابت و ای بی نیز در زمره بیماری های صعب العلاج قرار دارند. 
دکتر نوربخش با اعلام اینکه، در حال حاضر 7500 بیمار خاص از خدمات درمانی این دانشگاه بهره مند می شوند، افزود: معاونت درمان بعنوان متولی توزیع خدمات دانشگاهی به بیماران، با هدایت بیماران به مراکز معین شده تحت پوشش، تمام تلاش خود را در ارایه یک خدمات مناسب رضایتبخش انجام می دهد. 
رئیس اداره بیماری های خاص درخصوص خدمات دانشگاه به بیماران ام اس گفت: در سال 95 با تلاش های معاونت درمان و حمایت های دانشگاه و وزارت بهداشت، تعداد داروخانه های حوزه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از 3 به 8 داروخانه رسید، و موجب تسهیل در تهیه دارو برای این بیماران در حوزه دانشگاه شد. 
وی داروخانه های صبا، تاج بخش، شهید کاظمی، 22 بهمن، دکتر بیاتی، پیشداد آذر، نوید و آموزشی شماره 3 دانشگاه آزاد اسلامی ایران را 8 داروخانه تحت پوشش دانشگاه برای توزیع دارو به بیماران خاص برشمرد. 
دکتر نوربخش با اشاره به ارایه خدمات دندانپزشکی رایگان به بیماران" ای بی" خاطرنشان کرد: بیماران ای بی تحت پوشش دانشگاه می توانند با مراجعه به معاونت درمان و دریافت معرفی نامه رسمی، از خدمات دندانپزشکی رایگان در بیمارستان کودکان مفید و کلنیک دندانپزشکی قاضی طباطبایی بهره مند شوند. 
درخاتمه دکتر نوربخش انتخاب یک روز در تقویم جهانی را حاکی ازاهمیت و توجه به این بیماران عنوان کرد و ازکلیه افرادی که بصورت مستقیم و غیرمستقیم در راه خدمت رسانی به این بیماران کمک می کنند، تشکر و قدردانی کرد.