صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

در بیست و پنجمین کنگره سراسری سل تأکید شد؛ حذف بیماری سل تا سال 2035 در ایران

دکتر محمدمهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت اعلام کرد: از ۵۸۰هزار مورد تخمینی سل مقاوم به درمان در جهان، ۱۲۵هزار مورد شناسایی شده و تحت درمان قرار گرفته اند.

به گزارش روابط عمومی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری، دکتر گویا در حاشيه چهارمین روز برگزاري "هشتیمن كنگره بين المللي بيماريهاي ريوي، مراقبتهاي ويژه و سل" مصادف با روز ملی مبارزه با سل و بیست و پنجمین کنگره سراسری سل ضمن اعلام این مطلب گفت: سایر موارد مبتلا به سل مقاوم به درمان شناسایی نشده اند و ۸۰درصد انواع سل در چند کشور شامل تاجیکستان، آذربایجان، پاکستان، افغانستان و ترکیه وجود دارد که سازمان بهداشت جهانی وضعیت ویژه‌ای در این کشور‌ها اعلام کرده است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در ادامه اظهار داشت: مهاجرانی که از پاکستان به ایران مراجعه می کنند تهدیدی بزرگ برای شیوع بیماری سل در کشور هستند که در اغلب موارد درمان موثر را به طور کامل دریافت نمی‌کنند و از کشور خارج می‌شوند.

وی با بیان اینکه از ۵۸۰هزار مورد سل مقاوم به درمان ۳۹هزار نفر در منطقه مدیترانه قرار دارد خاطرنشان کرد: در درمان ایدز نیز ما از آمار‌های جهانی عقب هستیم و بررسی‌های انجام شده نشان می دهد شیوع بیماری ایدز در ایران روند صعودی دارد که ۷۴درصد بیماران مبتلا به ایدز در کشور از نظر ابتلا به سل نیز مثبت شناخته شده اند.

دکتر گویا موفقیت در درمان سل در کشور را خوب ارزیابی کرد و افزود: ایران به جامعه جهانی تعهد داده است بروز سل را تا سال ۲۰۳۵ بتواند۹۰درصد کاهش دهد و اگر برنامه‌های کنترل و ریشه کنی این بیماری را به این شکل ادامه دهیم انشاءا... تا سال ۲۰۳۵قادر به حذف بیماری سل خواهیم بود.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در خاتمه سخنان خود تاکید کرد: غربالگری سل در حاشیه نشین ها، به روز رسانی روش‌های درمان سل و پژوهش‌های کاربردی در این زمینه ضرورتی بسیار مهم است.


١٢:٣٦ - سه شنبه ٢٥ مهر ١٣٩٦    /    عدد : ٥٢٨٨٨    /    تعداد نمایش : ٦٦٩