صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری هفته ملی سلامت بانوان ایران با شعار ورزش/سلامت زنان ضامن سلامت خانواده و پیشرفت جامعه

هفته ملی سلامت زنان امسال  از 24 تا 30 مهر ماه با شعار "ورزش، نسخه رایگان سلامت زنان" برگزار خواهد شد.

دکتر اهدایی وند مدیر گروه سلامت جمعیت، خانواده و تغذیه معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این خصوص این هفته گفت:هفته ملی سلامت زنان هر ساله با هدف حساس سازی و اطلاع رسانی در خصوص اولویتهای سلامت زنان به کل جامعه اعم از زنان، مردان، مدیران و سیاستگذاران برگزار می شود.

وی با بیان این مطلب که زنان محور خانواده هستند افزود: زنان علاوه بر نقش های مهم در خانواده، الگوی اصلی آموزش و ترویج شیوه زندگی سالم به نسل بعدی می باشند، بنابراین پیشرفت هر جامعه در گرو سلامت خانواده‌ها و سلامت خانواده‌ها وابسته به سلامت زنان آن جامعه است.

دکتر اهدایی وند در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت نقش زنان و دختران در جامعه، نظام سلامت نیز نگاه ویژه ای به آنان دارد. منظور از سلامت زنان دستیابی به سطح مطلوبی از سلامت جسمی، روانی و اجتماعی و معنوی است که رسیدن به این سطح خود نیازمند آگاهی، دریافت مراقبتها و خدمات بهداشتی، درمانی با کیفیت و متناسب با دوره های مختلف زندگی آنان است. و اگر بیماری در زنان زودهنگام تشخیص داده شود از بار بیماری ها به صورت قابل ملاحظه ای کاسته خواهد شد.

وی با اشاره به این نکته که طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت و مطالعات کشوری کم تحرکی و کمی فعالیت فیزیکی در زنان و دختران ایرانی بسیار شایع است، اظهار داشت: امسال پویش ملی سلامت زنان، بر افزایش فعالیت فیزیکی و کاهش مشکلات ناشی از کم تحرکی بعنوان یکی از مهمترین عوامل خطر بیماری های غیرواگیر در کشور تمرکز دارد.

مدیر گروه سلامت جمعیت، خانواده و تغذیه معاونت امور بهداشتی دانشگاه در خاتمه سخنان خود اظهار امیدواری کرد که اجرای این برنامه هاباعث نهادینه شدن رفتارهای بهداشتی بیش از گذشته در زنان جامعه شود.   

مهشید غنچه کارشناس سلامت میانسالان دانشگاه نیز منظور از سلامت زنان را سلامت همه زنان در هر شغل و موقعیتی که قرار دارند برشمرد و گفت: ما بر خود لازم می دانیم در طول سال با شناسائی زنانی که به هر دلیلی دسترسی به خدمات بهداشتی ندارند و به این علت، سطح سلامت آنان تحت تاثیر قرار گرفته است، مراقبت های اولیه بهداشتی ارائه دهیم. به این منظور هماهنگی برای مراقبت زنان شاغل در صنوف در دستور کار این معاونت قرار دارد.

وی با توجه به برنامه عملیاتی وزارت بهداشت مبنی بر "پوشش فراگیر در دسترسی عادلانه به خدمات درمانی با کیفیت" افزود: این معاونت به منظور دسترسی میانسالان به مراقبت ها در همه مراکز و پایگاه ها و خانه های بهداشت اقدام به برنامه ریزی کرده است و همه افراد به ویژه زنان و حتی زنان شاغل می توانند در همه مناطق شهری و روستائی به این خدمات دسترسی داشته باشند.

کارشناس سلامت میانسالان توجه به عوامل خطر بیماری های غیرواگیر در زنان کشور را ضروری دانست و گفت: زنان باید دقت داشته باشند که بیماری های غیرواگیر جزو قابل پیشگیری ترین بیماری ها هستند که با برنامه ریزی دقیق و اتخاذ شیوه زندگی سالم می توان تا حد زیادی از آنها پیشگیری کرد. کمی فعالیت فیزیکی و اضافه وزن و چاقی و مصرف قلیان و مواد دخانی از مهمترین عوامل خطری هستند که در صورت عدم مداخله، آینده سلامت زنان کشور را بیش از پیش تحت تاثیر قرار خواهند داد.

وی در خصوص فعالیت‌های واحدهای بهداشتی تحت پوشش معاونت امور بهداشتی دانشگاه در برنامه میانسالان، گفت: در حال حاضر کلیه مراقبین سلامت شاغل در پایگاه های سلامت برای شناسائی و ارائه راهکارهای کاهش عوامل خطر آموزش دیده‌اند و می توانند به افراد کمک کنند تا با اجرای مداخلات ساده باعث پیشگیری مهمترین بیماری ها شوند.

وی افزود: در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برنامه غربالگری سرطان های زنان (سرطان پستان و سرطان دهانه رحم) از دیرباز اجرا می شود و برنامه خدمات نوین سلامت میانسالان که از سال 95 در دانشگاه اجرا شد، علاوه بر موارد فوق در زمینه سرطان، غربالگری و تشخیص زودهنگام سرطان روده بزرگ را نیز  اجرا کرده است. در این برنامه برای کاهش میزان ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی، خطرسنجی این بیماری ها انجام می شود که در واقع خطر  ابتلا به بیماری قلبی و عروقی در ده سال آینده را مشخص می کند و افراد آموزش می بینند تا با مداخله بر روی عوامل خطر قابل تغییر، از ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی پیشگیری کنند.

این کارشناس سلامت میانسالان خاطرنشان کرد که گروه سلامت خانواده معاونت بهداشتی در هفته سلامت زنان با همکاری دیگر واحد های بهداشتی و شبکه ها و مراکز بهداشت با برگزاری کمپین های آموزشی برنامه های ذکر شده را به جامعه هدف معرفی می کنند و  برگزاری جشنواره ها و مسابقات ورزشی در این هفته موجب خواهد شد که بانوان با انرژی و نشاط با اهداف اصلی این هفته آشنا شوند.

بی تردید لازم است فرهنگ سازی برای افزایش فعالیت فیزیکی زنان در هر شرایطی صورت گیرد و زنان جامعه به این باور برسند که ورزش کردن و فعالیت فیزیکی از امور لازم برای دستیابی به سلامت کامل است.

 


١١:٢٣ - سه شنبه ٢٥ مهر ١٣٩٦    /    عدد : ٥٢٨٨٢    /    تعداد نمایش : ٨١٨