صفحه اصلي > اخبار 
 


بیتوته در دشت لار/ مروری بر خدمات سلامت دانشگاه به عشایر حاشیه تهران+گزارش تصویری

بیتوته در دشت لار/ مروری بر خدمات سلامت دانشگاه به عشایر حاشیه تهران+گزارش تصویری

با استقرار سامانه خدمات همگانی سلامت در کلیه روستاها، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خدمات بهداشتی و درمانی خود را به دورترین نقاط تهران برده است و عشایر حاشیه تهران از این نعمت بهره مند شده اند.
دکتر شاهزاده فاضلی، مدیر گروه گسترش شبکه‌های معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اهمیت استقرار سامانه خدمات جامع و همگانی سلامت در کلیه روستاها، مناطق عشایر و شهرهای زیر 20 هزار نفر، گفت: به منظور بهره‌مندی و برخورداری از خدمات پایه سلامت و کاهش پرداخت هزینه‌های سلامت از جیب مردم این برنامه در روستاها، مناطق عشایر و شهرهای زیر 20هزار نفر در مناطق تحت پوشش دانشگاه با جمعیت ساکن ایرانی و غیرایرانی اجرا می شود. 
 
وی با تاکید بر انجام خدمات سلامت و درمانی مانند ویزیت پزشک، مامایی، بهداشت خانواده، مبارزه با بیماری ها، دارویی، دهان و دندان، پاراکلینیک از قبیل خدمات آزمایشگاهی و تصویربرداری، در مراکز مجری برنامه و موسسات دولتی و غیردولتی، افزود: افراد تحت پوشش برنامه پزشک خانواده و بیمه روستایی با پرداخت هزینه ناچیزی بر اساس تعرفه مصوب دولتی دستورالعمل نسخه 17 از خدمات درمانی بهرمند می شوند. 
 
دکتر فاضلی در ادامه خاطرنشان کرد: در محدوده دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی شبکه های بهداشت و درمان شمیرانات، فیروزکوه، پاکدشت و دماوند دارای مناطق عشایری است و توسط بهورز خانه بهداشت و حضور تیم سلامت به صورت هفته ای یکبار کلیه خدمات مذکور به آنان ارائه می گردد.
مدیر گروه گسترش شبکه‌های معاونت امور بهداشتی با اشاره به مشکلات دسترسی و ارائه خدمت به ساکنین عشایر منطقه دشت لار، گفت: در منطقه دشت لار به علت دوری راه، صعب العبور بودن جاده و عدم دسترسی به منطقه، جهت ارائه خدمت به ساکنین عشایر به صورت فصلی خانه بهداشت فعال و بر خلاف خانه‌های بهداشت دیگر دارای منطقه عشایر تحت پوشش دانشگاه، تیم پزشکی به صورت بیتوته به مدت سه ماه در محل مستقر می‌گردد. 
وی در ادامه خدمات ارائه شده در دشت لار از سوی شبکه بهداشت و درمان شمیرانات، به صورت ذیل برشمرد:
1. انجام هماهنگی های لازم  با مسئول امور عشایری جهت استقرار تیم سلامت در دشت لار
2. ایجاد پست برای تشکیلات جدید شبکه بهداشت شمیرانات به منظور بر پایی خانه بهداشت عشایری دشت لار
3. استقرار و تجهیز وسایل مورد نیاز در خانه بهداشت لار
4. استقرار پزشک عمومی و مراقب سلامت  و آمبولانس
5. انجام هماهنگی های لازم با اورژانس کلان جهت پذیرش بیماران اورژانسی
6. هماهنگی با بیمارستانهای شهدا، امام حسین (ع) و اختر در خصوص پذیرش بیماران اعزامی
7. ارائه  خدمات پزشکی از قبیل ویزیت بیماران، تحویل دارو و تزریقات و پانسمان
8. ارائه خدمات  بهداشت خانواده، مبارزه با بیماریها (ازجمله بیماریهای واگیر و غیر واگیر ازجمله تب مالت، حیوان گزیدگی، التور، دیابت، فشار خون، کیست هیداتیک و ... )
9. مراقبت مادر باردار، مراقبت کودک و ارائه دارو در صورت نیاز
10.ارائه آموزش های گروهی و چهره به چهره با توجه به نیاز مراجعين در مورد مسائل بهداشتي (بهداشت فردي، آب آشاميدني، تغذيه صحيح، ديابت و فشارخون و ...)
11. ثبت مراجعین تیم سلامت دشت لار در سامانه سیب، بازدید استاندار و رئیس شورای عشایر تهران به همراه سایر مسئولین مربوطه  از منطقه دشت لار در تاریخ 16/4/96 
 
شایان ذکر است، مطابق هماهنگي هاي به عمل آمده با امور عشاير فرمانداري منطقه شميرانات از سال 1388 فضاي فيزيكي مورد نياز (به صورت كانكس) تحت عنوان خانه بهداشت دشت لار جهت استقرار تيم بهداشتي درماني تامين شد و هر ساله از 15 خرداد تا  15 شهريور ماه مصادف با زمان كوچ عشاير استان تهران به منطقه دشت لار، تيم اعزامي به صورت بيتوته و طبق برنامه گردشي در منطقه حاضر و خدمات بهداشتي درماني را به جمعيت عشاير (حدود 3000 نفر) ارائه مي نمايند.
برای مشاهده گزارش تصویری خدمات بهداشتی و درمانی در دشت لار بر روی عکس زیر کلیک کنید