صفحه اصلي > اخبار 
 


جمعیت و آن چه ما در قبال آن مسئولیم/ بازخوانی تلاشهای دانشگاه در اجرای سیاستهای کلی جمعیت

جمعیت و آن چه ما در قبال آن مسئولیم/ بازخوانی تلاشهای دانشگاه در اجرای سیاستهای کلی جمعیت

دکتر شهنام عرشی معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با توجه به اهمیت مقوله جمعیت در اقتدار ملی و پویندگی اجتماعی، دستاوردهای حوزه بهداشت درخصوص اجرای سیاست‌های جمعیتی ابلاغی مقام معظم رهبری را تشریح کرد. 
وی با اشاره به بند دوم این سیاست ها مبنی برحمایت زوجین جوان و توانمندسازی آنان در جهت تشکیل و تحکیم بنیان خانواده اظهار داشت: معاونت امور بهداشتی درراستای اجرایی کردن سیاست های کلی جمعیتی اقداماتی ازقبیل برگزاری سمینارهای ترویج ازدواج سالم، ارتقای آگاهی زوجین ازطریق آموزش‌های حین و پس از ازدواج و انجام آزمایشات پیش از ازدواج، چاپ و نشر کتاب‌های آموزشی مرتبط و ... را در دستور کار خود قرار داده است.
وی افزود: در طی سال گذشته، 16 سمینار ترویج ازدواج سالم با هدف آشنایی جوانان 29-18ساله درخصوص فواید و معیارهای ازدواج موفق،  12نمایشگاه و 47 همایش با عنوان پویایی، بالندگی توسط گروه‌های سلامت نوجوانان، جوانان و مدارس و سلامت جمعیت، خانواده و تغذیه در سطح مراکز و شبکه‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد. 
معاون امور بهداشتی دانشگاه درقسمتی از سخنانش با اشاره به حساس بودن سال‌های ابتدایی زندگی مشترک و نیاز به حمایت زوجین جوان گفت: با توجه به اهمیت بحث ازدواج و انتخاب همسر، حضور زوجین درکلاس‌های آمادگی پیش از ازدواج ضروری می باشد. دکتر عرشی ادامه داد: در سال 95، 36544 زوج در کلاس‌های آموزش هنگام ازدواج شرکت نموده و با مباحثی از قبیل ازدواج از دیدگاه دین مبین اسلام، روابط عاطفی و اجتماعی ازدواج، سقط، بارداری، بهداشت فردی و روابط زناشویی، باروری سالم و فرزندآوری و...، آشنا شدند.
معاون امور بهداشتی دانشگاه گفت: جهت تعمیق آموزش‌های داده در این کلاسها، گروه سلامت جمعیت، خانواده و تغذیه معاونت بهداشت در سال 94مبادرت به تالیف مجموعه ای آموزشی با عنوان "راهنمای جوانان برای زندگی بهتر" کرد. این مجموعه حاوی  9 جلد کتاب و سی دی آموزشی می‌باشد که با همکاری گروه سلامت روانی اجتماعی اعتیاد معاونت بهداشت و روانشناسان بالینی دانشگاه شهید بهشتی برای زوجین جوان تالیف و به تعداد 18000 جلد چاپ شد. همچنین در سال 95 نیز به منظور تحکیم بنیان خانواده مجموعه سه جلدی با عنوان" زندگی بهتر برای زوج های ایرانی" به تعداد 6000 جلد چاپ و دراختیار زوجین شرکت کننده در کلاس‌های آمادگی پیش از ازدواج قرار گرفت.
وی افزود: این معاونت در نظر دارد جهت تحکیم بنیان خانواده، تداوم آموزش‌های پس از ازدواج را در سالجاری در دستور کار خود قرار دهد. دکترعرشی با تاکید بر اهمیت موضوع باروری سالم و تکمیل خانواده با فرزندان سالم اظهار داشت: در سال‌های گذشته استراتژی اصلی برنامه پیشگیری از بتا تالاسمی ماژور، پیشنهاد به جدایی و منع ازدواج به زوجین ناقل بود ولیکن با توسعه سریع فناوری و ساماندهی خدمات ژنتیک و آزمایشگاهی، امکان داشتن فرزند سالم برای این زوجین فراهم شده است. 
وی افزود: در سال 95، به منظور تشخیص زوجین ناقل بیماری بتا تالاسمی ماژور و انجام اقدامات مشاوره‌ای تعداد 36659 زوج، تحت آزمایشات غربالگری پیش از ازدواج قرار گرفتند.
در پایان معاون امور بهداشتی دانشگاه با اشاره به بند سوم سیاست های جمعیتی مقام معظم رهبری درخصوص ایجاد تسهیلات برای زوجین نابارور اعلام کرد، معاونت امور بهداشتی در سال 95، با برگزاری 9 کارگاه آموزشی و 2 دوره آموزش مجازی، اقدام به ارتقای آگاهی پرسنل کرد و از این طریق، 894 زوج با مشکل باروری، شناسایی و پس از انجام بررسی و معاینات به سطوح بالاتر و تخصصی ارجاع شدند. از این میان 126 زوج تحت درمان قرار گرفته و تاکنون 21 مورد باردار شدند.