صفحه اصلي > اخبار 
 


«دانشگاه مبدأ همه تحولات است»/ نشاط سیاسی، مشارکت حداکثری/ یک ماه پرشور سیاسی در دانشگاه

«دانشگاه مبدأ همه تحولات است»/ نشاط سیاسی، مشارکت حداکثری/ یک ماه پرشور سیاسی در دانشگاه

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همزمان با شروع فعالیت های تبلیغاتی نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، به منظور ارائه فرصت برابر و عادلانه به همه نامزدها و طرح و نقد برنامه های مختلف و بویژه در حوزه نظام سلامت کشور، برنامه های متنوعی را اجرا کرد.
«دانشگاه مبدأ همه تحولات است»؛ همچنان باید تجربه کنیم و در مسیر زمان بگذریم تا ابعاد این جمله امام خمینی(ره) را به جان درک کنیم. به راستی که شور و شعور و نشاط و همدلی و همبستگی از جامعه ای بر می خیزد که دانش و مسئولیت را توأمان در مشت داشته باشد و با این نگاه در مسیر تعالی جامعه پیش رود و این یافت نخواهد شد مگر در دانشگاه و در روح دانشجو.
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز که چندی است شعار پاسخگویی اجتماعی را برای خود برگزیده است، در فعالیت های انتخاباتی اخیر نیز این موضوع را به عنوان یکی از نکات اساسی مدنظر قرار داد تا از این رهگذر بتواند پذیرای نامزدها یا نمایندگان آنها برای ارائه برنامه باشد. از این رو با تدارک برنامه های متنوع و امکان حضور طیف های مختلف سیاسی بر شعار پاسخگویی اجتماعی خود تأکید کرد.
از دیگر سو دانشگاه با درک لزوم مشارکت حداکثری اقشار مختلف کوشید تا این مهم در محیط علمی و فرهنگی بزرگی نظیر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به صورت فراگیر به وقوع بپیوندد. بی شک مشارکت جامعه علمی، فرهنگی و جوان دانشگاه در صحنه های مهم اجتماعی و سیاسی تاریخ کشور خود نشانگر سهم آحاد جامعه در پیشرفت و پیشبرد اهداف متعالی جامعه و نظام می باشد.
آنچه در مشارکت اجتماعی دانشجویان دانشگاه در این دوره شاهد بودیم، حضور طیف های مختلف سیاسی در برنامه ها و مناظره های مختلف است. به گونه ای که جریان های اصلی سیاسی در جهت نقد سیاست ها و برنامه های جریان دیگر فرصت یافتند تا از فضای مناسب ایجاد شده در دانشگاه و حضور در جامعه علمی و جوان بهره مند شوند.
آنچه در فرم اجرای برنامه های سیاسی در سال های اخیر موجب نشاط و افزایش شور اجتماعی و سیاسی شده است، مناظره های سیاسی با حضور طیف های مختلف سیاسی است. با توجه به مقبولیت این نوع برنامه، 6 مناظره انتخاباتی در سطح دانشکده ها برگزار شد.
همچنین در ادامه اجرای برنامه های متنوع سیاسی در سطح دانشگاه، تریبون آزاد برگزار و مستند مرتبط با مباحث روز انتخاباتی اکران شد. یکی از این مستندها با عنوان «فروشنده» با تلاش بسیج دانشجویی در دانشکده پرستاری اکران شد تا با نقد برجام، تحلیل و تفسیر خود را به جامعه دانشجویی ارائه دهد. بهره گیری برابر از فضای دانشگاهی به جایی رسید که انجمن اسلامی دانشجویان نیز فرصتی بیابند و تریبون آزادی را در موضوع مسائل سیاسی و موضوعات جاری کشور در همین دانشکده به اجرا بگذارند.
البته دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی علاوه بر ایجاد فضای مناسب جهت مشارکت اقشار و جریان های سیاسی مختلف در سطح دانشگاه، از طریق مکاتبه با ستادهای انتخاباتی هر 6 نامزد ریاست جمهوری، ضمن معرفی برنامه های در نظر گرفته شده، به طور رسمی از آنها و نمایندگان ایشان دعوت کرد تا با حضور در این برنامه ها به ارائه برنامه های خود بپردازند.
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی معتقد است مشارکت اجتماعی فراگیر و گسترده در عرصه های مهم کشور از جمله انتخابات، یک سرمایه عظیم و پشتوانه ای استوار است که از برتری هر شخص و جریان سیاسی برای تثبیت و تعالی نظام و حاکمیت کشور ارزشمندتر است و به همین دلیل نیز در رویدادهای مختلف تلاش خود را به کاربسته است تا فعالیت و افکار جریان های مختلف را سهیم کند.
امید است ملت سرافراز ایران و جامعه فرهیخته و دانشگاهی و علی الخصوص فعالان حوزه سلامت کشور نیز همچون سال های گذشته با حضور پر شور و خلق حماسه ای دیگر، مهر تأییدی بزنند بر استقلال و آزادی و سربلندی میهن اسلامی ایران.
در اینجا جدولی از برنامه های برگزار شده انتخابات در دانشکده های مختلف دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی را می توانید مشاهده کنید.