صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

ثبت اطلاعات توالی ژنی بیماران ایرانی در پایگاه جهانی GenBank

مرکز تحقیقات ژنومیک با همکاری مرکز جامع خدمات ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در دوماهه اول سال 2017 موفق به ثبت 12 توالی جدید ژنی از بیماران ایرانی در معتبرترین پایگاه اطلاعات ژن بانک جهانی (GenBank) شد. 
این در حالی است که در سال های گذشته تعداد ثبت این موارد بسیار اندک بوده است و در ماه های اخیر با افتتاح مرکز جامع ژنتیک و تلاش متخصصان کشور، این عدد تنها در دوماهه ابتدایی سال میلادی به 12 مورد میرسد. 
دکتر یاسایی رئیس مرکز تحقیقات ژنومیک دانشگاه ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: مرکز تحقیقات ژنومیک دانشگاه در راستای فعالیت های پژوهشی خود طی 4 سال کاری این مرکز نوپا، موفق به ارائه مقالات علمی متعدد در ژورنال های معتبر بین المللی و ثبت بیش از 60 مورد اطلاعات توالی ژنی بیماران مختلف ایرانی در GenBank شده است که از طریق پایگاه Nucleotide در NCBI نیز قابل دسترس می باشد. همچنین تقریبا 100 مورد واریانت ژنتیکی طی دو سال گذشته در پایگاه واریانت های کلینیکی (ClinVar) ثبت شده است. 
این فعالیت ها باعث کسب اعتبار علمی برای کشور و دانشگاه شده و اطلاعات مفیدی را از توالی های ژنی بیماران ایرانی در اختیار محققان داخلی و خارجی قرار میدهد که می تواند در درمان و پیشگیری از بروز برخی از بیماری های ژنتیکی موثر باشد. شناسایی و ثبت این توالی های ژنی تاثیر بسیار مهمی بر ارتقاء کیفیت سلامت خانواده های در معرض خطر بیماری های ژنتیکی و ارتقاء سطح سلامت جامعه دارد و می تواند سهم بزرگی در کاهش تحمیل هزینه های درمان بر کشور، داشته باشد. 
گفتنی است فعالیت های علمی مربوط به شناسایی و ثبت این توالی های ژنی در آزمایشگاه های تخصصی مرکز تحقیقات ژنومیک انجام می شود که از سال 93، در پایگاه جهانی اطلاعات آزمایشگاه های معتبر و تایید شده در سراسر جهان (GTR)، با شماره 504864 به ثبت رسیده است و آزمایشگاه مرکز جامع خدمات ژنتیک نیز در همین پایگاه با شماره 505783 به ثبت رسیده است. 
شایان ذکر است مرکز جامع خدمات ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به عنوان دومین مرکز ارائه خدمات تخصصی ژنتیک در کشور سه شنبه ۶ مهر با حضور جمعی از مسوولان وزارت بهداشت و دانشگاه در بیمارستان آیت ا. . . طالقانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افتتاح شد. 
علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به سایت های زیر مراجعه نمایند. 
GenBank: https: //www. ncbi. nlm. nih. gov/genbank/
Nucleotide: https: //www. ncbi. nlm. nih. gov/nuccore
ClinVar: https: //www. ncbi. nlm. nih. gov/clinvar/submitters/504864/
https: //www. ncbi. nlm. nih. gov/gtr/labs/504864/
https: //www. ncbi. nlm. nih. gov/gtr/labs/505783/

 


١١:٥٥ - شنبه ٣٠ بهمن ١٣٩٥    /    عدد : ٤٢٩٤٧    /    تعداد نمایش : ١٢٢٢