صفحه اصلي > سوالات متداول 
 
 

 

 

 

نای چیست  ؟

نای یک اندام لوله ای شکل از دستگاه تنفسی است که حنجره را به نایژه ها متصل می کند. این لوله تنفسی دارای ۱۲سانتیمتر طول و ۲سانتیمتر قطر است.

 

            عملکرد(وظیفه )نای در بدن چیست ؟

نای، هوا را به داخل ریه ها انتقال می دهد و از آنها خارج می کند. پس در حقیقت نای،یک راه یا مجرا برای عبور هوای تنفسی می باشد

 

            تنگی نای چیست و چگونه به آن دچار میشویم ؟

تنگی نای، تنفس را سخت می کند؛ زیر نقش نای انتقال  هوا به داخل ریه ها و  خارج نمود ن هوا از ریه ها است  تنگی نای یک مشکل جدی در مبتلایان به آن محسوب می شود، در حالی که نفس کشیدن یکی از نیازهای حیاتی و مهم انسان هاست هر قسمت از راه تنفسی می تواند تنگ یا باریک شود .تنگ شدن راه تنفسی نفس کشیدن را سخت می کند و فرد مبتلا به آن نمی تواند به راحتی هوا را به ریه ها برساند

 

            آیا صدمه به نای تهدید کننده زندگی است ؟

بله نای بخش مهمی از سیستم تنفسی است صدمه به نای تهدید کننده زندگی است.

 

چگونه به تنگی نای دچار میشویم ؟

علل زیادی باعث تنگی راه تنفسی می شوند و علت آن اغلب اوقات بستگی به محل تنگی دارد. در صورتیکه فرد به هر علتی در بخش مراقبت های ویژه بستری شود و تحت تنفس توسط دستگاه تنفس مصنوعی قرار گیرد بعد از ترخیص در خطر بروز تنگی نای بوده و صلاح است حداقل سه ماه تحت نظر باشد.

           

            علائم ابتلا به تنگی نای چیست ؟

تنگی تنفس، تنفس صدادار و سرفه و گاهی خروج خلط و گرفتگی صدااز علائم این بیماری است

 

            تنفس صدا دار چیست ؟

نفس کشیدن در افراد مبتلا ، صدا داربوده بطوریکه  موقع نفس کشیدن صدای  خس خس شنیده میشود. اگر این تنگی در قسمت حنجره و بالای نای باشد، فرد مبتلا موقع عمل دم (دادن نفس به داخل) خس خس می کند و اگر این تنگی در قسمت پایین نای و ریه ها باشد، موقع عمل بازدم (دادن نفس به بیرون) خس خس دارد.

 

        آیا با مراجعه به موقع به پزشک میتوان عوارض و خطرات ناشی از تنگی نای را کاهش داد ؟

        با مراجعه به موقع به پزشک  و ارزیابی منظم بعد از ترخیص میتوانید عوارض و خطرات ناشی از تنگی نای را کاهش دهید.

 

             در صورت وجود علائم بیماری تنگی نای باید چه کرد ؟

در اسرع وقت به اولین مرکز درمانی مراجعه نمایید و به پزشک تاکید کنید که بیمار قبلا در بخش ویژه بستری بوده و سابقه استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی را داشته است.

 

      گردآورنده:

      ندا دوزنده - كارشناس پرستاري و پژوهشگر

 


Home | Contact Us| About Us| Research| Articles| News|
Copyright © 2013 TDRC.SBMU.AC.IR Allright Reserved کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مركز آموزشي، پژوهشي، درماني سل و بيماريهاي ريوي(بيمارستان دكتر مسيح دانشوري) می باشد .